Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Zabrze - zespół szpitala klinicznego
Kris_61


Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 725
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bytom

Zabrze - zespół szpitala klinicznego.


Czasami mamy przekonanie, że im dalej to ładniej. Niekoniecznie. Niekiedy z braku czasu lub korzystnego położenia warto wybrać się do najbliższego sąsiada na odwiedziny. Ja tak zrobiłem nie żałuję - wręcz przeciwnie. Smile Chce się tez podzielić tym, co można zobaczyć w Zabrzu.

To miasto jest niezwykłe i niezwykła jest jego historia. Szczególnie ciekawa jest zabudowa związana z rewolucją przemysłową, która dała początek miastu i rozsławiła Zabrze.

Ten wpis to dopiero początek. Zatem zapraszam byście popatrzyli jak różniło się podejście do zabudowy stricte przemysłowej w tamtych czasach do naszych czasów.

Dawno temu, u schyłku XVIII w. kiedy Zabrze było jeszcze największą wsią Europy, na zlecenie śląskiego starosty górniczego Fryderyka Wilhelma von Redena, na terenie osady zaczęto poszukiwać zdatnych do eksploatacji pokładów węgla kamiennego. Poszukiwania prowadził Salomon Izaak, inżynier górniczy z Brabantu, który znalazł w 1790 roku znaczne pokłady koło Zabrza, gdzie rok później założono pierwszy państwowy zakład wydobywczy węgla kamiennego na Górnym Śląsku.

Skoro na dobre rozpoczęła się w Zabrzu, a potem także w okolicy eksploatacja złóż węgla i jego wydobycie, czas było pomyśleć, by zorganizować fachową opiekę medyczną dla górników zatrudnionych w tutejszych kopalniach. Wszak górnictwo po dziś dzień to zawód niebezpieczny, a szczególnie dwa wieki temu, z czym wiązały się częste wypadki i to nierzadko ciężkie.

Zatem górnicza kasa chorych z siedzibą w Tarnowskich Górach postawiła za cel by wybudować kilka szpitali na Górnym Śląsku w związku z potrzebami górnictwa. W sumie wybudowano ich 14. Między innymi w Zabrzu, Bielszowicach, Rudzie i innych miastach na Śląsku. Zabrzański Knappschaftslazarett, jak sama nazwa mówi jest szpitalem górniczym i najprawdopodobniej został wybudowany w 1858 r.

Trochę później, bo 1904 została dobudowana wieża wodna - kominowa, która służyła na potrzeby zespołu szpitalnego. Co więcej, wieża w dalszym ciągu spełnia swoją rolę. I tak było aż do wojny. Po II Wojnie Światowej rola szpitala i obecnych obiektów uległa zmianie.


W 1948r. została powołana do życia Akademia Lekarska w Rokitnicy Bytomskiej bez zaplecza klinicznego, zmusiło to ówczesne władze uczelni do bardzo pilnego jej przygotowania. Bazę uczelni zorganizowano na terenie Rokitnicy, a przede wszystkim na terenie miasta Zabrza, a z czasem w innych szpitalach miejskich i ubezpieczeniowych na terenie Śląska.

Dzięki usilnym staraniom władz uczelni Zarządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7.01.1950 r. na bazie Szpitala, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu przy
ul.3-go Maja, powołano pierwszy Państwowy Szpital Kliniczny, w którym

Klinikę Chorób Wewnętrznych
Klinikę Chirurgii,
Klinikę Chorób Oczu,
Klinikę Chirurgii Stomatologicznej,
Klinikę Neurologii
Laboratorium
Zakład Radiologii
Anatomii Patologicznej.




















Czytaj więcej: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Kris_61 dnia Wto 18:01, 13 Sie 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Zabrze - zespół szpitala klinicznego
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu