Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Kaleń
Kris_61


Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 725
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bytom

Czami jadąc gdzieś przypadkiem można zahaczyć o jakąś fajną miejscowość. Kaleń leży w bogatym zagłębiu owocowym pomiędzy Rawa a Grójcem.

Kaleń - pałac

Jadąc DK nr. 8 od Piotrkowa do Warszawy, w Rawie Mazowieckiej skręcamy w kierunku Białej Rawskiej, by po ok. 7 km. dojechać do bogatej wioski, gdzie po lewej stronie, wzdłuż pięknego, metalowego płotu wita nas okazała brama, przez którą wjeżdżamy na rozległy dziedziniec, stanowiący cześć starego zabytkowego parku. Jesteśmy w Kaleniu tuż przed samym pałacem.

Historia

Pałac został wybudowany w latach 1840- 45 dla Seweryna Jańskiego- kasjera Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Fundator pałacu wszedł w posiadanie miejscowego majątku poprzez kupno od spadkobierców Michała Chełkowskiego. Do zakończenia II Wojny Światowej pałac wiele razy zmieniał właścicieli. Po 1945 roku przeszedł w posiadanie miejscowego PGR- u , który szybko doprowadził do jego dewastacji. W czasie tym główenie użytkowany był jako mieszkania prywatne. Kilkakrotnie rozpoczynano i przerywano jego odbudowę i adaptację na nowe potrzeby. Ostatecznie pałac odrestaurowano w roku 1992. Przez jakiś czas właścicielem pałacu było Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W latach 90 tych zabytek należał już do gminy.
Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąty, o regularnej bryle, z dwukondygnacyjną, okrągłą wieżą zlokalizowaną przy narożniku północno- zachodnim. Wieża przekryta daszkiem stożkowym ze szpicem. Pałac parterowy, z wysokimi suterenami, z piętrową częścią środkową oraz mieszkalnym poddaszem przekrytym czterospadowym dachem o połaciach pobitych blachą. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiową, piętrową częścią środkową poprzedzaną czterokolumnowym, monumentalnym portykiem jońskim wieńczonym trójkątnym szczytem. Pod portykiem na wysokości piętra zlokalizowano balkonik. W szczycie umieszczono okno w formie łuku odcinkowego. Elewacja rozczłonkowana przez piastry jońskie, na osiach półokrągłe płyciny a w nich otwory okienne dekorowane zwornikami. Całość elewacji wieńczona drewnianą attyką w formie tralkowej balustrady, z filarami i wazonami. Od południa i zachodu umieszczono półokrągłe. ryzality. Elewacje boczne 5 osiowe z 3 osiowymi częściami piętrowymi umieszczonymi centralnie, wieńczonymi trójkątnymi szczytami. Układ wnętrz trzytraktowy z sienią i salonem na osi. W sieni zlokalizowano schody prowadzące na piętro. Całość skomponowana w duchu późnego klasycyzmu.
Park

Pozostałości parku krajobrazowego z 1912 r. skomponowanego według projektu Stefana Celichowskiego.

[polskie zabytki]

Więcej: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Kaleń
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu