Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Industriada
Kris_61


Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 725
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bytom

Industriada 2013

Industriada jest świętem, a zarazem głównym wydarzeniem promującym, unikatowy Szlak Zabytków Techniki, który liczy 36 obiektów zlokalizowanych w województwie śląskim. Jest to jedyny szlak na terenie Europy Środkowo-Wschodniej, należący do Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH).

W tym roku organizator imprezy turystycznej zadbał o bezpłatny transport do Industrialnych obiektów działających na terenie Metropolii Silesia obejmuje w 2013 roku 19 lokalizacji oraz centrum przesiadkowe na Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

Do dyspozycji pasażerów oddano 12 klimatyzowanych autokarów, wyposażonych w wewnętrzne systemy nagłaśniające oraz dwa busy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych.

Wszystkie razem liczą prawie 700 miejsc. W każdym pojeździe będą licencjonowani przewodnicy PTTK, na bieżąco informujący o atrakcjach Industraiady.
Na Placu Sejmu Śląskiego, w dniu Święta Szlaku, działał będzie specjalny punkt informacyjny. Każdy zainteresowany będzie mógł zapytać o szczegóły związane z kursowaniem metropolitalnych autokarów.
Dodatkowo na każdym z 19 specjalnie utworzonych przystanków będzie można spotkać wolontariuszy informujących o Industriadzie i bezpłatnym transporcie.
Święto Szlaku Zabytków Techniki - INDUSTRIADA 2013 to między innymi:

336 godzin wydarzeń i atrakcji, 271 imprez
42 lokalizacje w 24 miastach (34 obiekty SZT i 8 zaprzyjaźnionych)
40 koncertów
24 specjalnie przygotowane wystawy
20 specjalnie utworzonych przystanków autobusowych
19 warsztatów artystycznych
14 bezpłatnych autobusów
9 projekcji filmowych
13 specjalnych pokazów
10 pokazów teatralnych
8 wyjątkowych instalacji artystycznych
7 mappingów
3 pikniki naukowe
3 pola golfowe
3 spotkania z gigantycznymi świetlistymi lalkami-fantomami
3 pokazy z ogniem (Teatr ognia, Fire show, Szychta)
2 gry miejskie, 2 gry terenowe, 2 rajdy z udziałem zabytkowych motorów
2 rajdy rowerowe, 2 wystrzały z armaty

Ponadto wydarzenia specjale takie jak:
Pokaz robotów / Akcja MURAL / Smyczenie kibla i kruszenie sferosyderytów / Pokaz kowalstwa artystycznego / Symulator Lokomotywy EU07 / Przejażdżka drezyną spalinową / Próba montażu przęseł drewnianego mostu bez użycia gwoździa / Targ węglowy / Prezentacja procesu wytwarzania energii / Przejazdy zabytkowym samochodem Stanowisko astronomiczne Planetarium Śląskiego / Mistrzostwa Śląska w jeździe drezyną / Pokaz kucia wolnoręcznego / Uruchomienie repliki zabytkowego pieca do wytopu metali i koła wodnego.


Źródła informacji: Wikipedia, slaskie.pl, industriada.pl, gkw.pl


Nie da się skorzystać ze wszystkich atrakcji. Ja skorzystałem tylko z jednej i jestem naprawdę syty wrażeń. Zapraszam na małą wycieczkę ciuchcią z Bytomia do Tarnowskich Gór.

Na początek trochę historii

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe (GKW) od połowy XIX wieku były kluczowym elementem systemu transportowego w okręgu przemysłowym. Setki kilometrów torów o rozstawie 785 mm połączyły setki kopalń, hut, fabryk i elektrowni aglomeracji, służąc lokalnemu transportowi ładunków masowych i półfabrykatów. Ten sam rozstaw szyn miały zakładowe koleje technologiczne dysponujące specjalizowanym taborem.

Przez ponad 100 lat górnośląska "rosbanka" zwiększała przewozy i była dochodowa. Pod koniec XX wieku załamaniu uległa gospodarka regionu, oparta na przemyśle ciężkim. Zarządzające GKW Polskie Koleje Państwowe utraciły wszystkich wąskotorowych kontrahentów i zlikwidowały dużą część rozległej sieci i majątku.[img]https://lh5.googleusercontent.com/-WDRB0oDNzn9NTfkaKzBJ2WkR8u34WcJmcl7HZYEvhQ=w1060-h804-no[/img]

Więcej z opisami: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Industriada
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu