Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Związek Podhalan uhonorowany
zawrat900707


Dołączył: 30 Cze 2009
Posty: 250
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nisko

Polska do Europy należy, ale jest jej częścią niepodległą, ze swoimi obyczajami, czasem innymi niż w innej części Europy - podkreślił goszczący w Nowym Targu prezydent Lech Kaczyński. Wziął on udział w zakończeniu obchodów 105-lecia Ruchu Góralskiego i 90-lecia powstania Związku Podhalan. Na prezydenta trzeba było w Nowym Targu czekać 81 lat.
Prezydent uznał, że Polska wiele osiągnęła dzięki obecności w UE - np. swobodę podróżowania po całej Unii. Podkreślił zarazem, że nasz kraj należy do Unii, ale jest jej niepodległą częścią, wolnym państwem. Ma też swoją specyfikę, swoje obyczaje i wartości - Boga, honor i rodzinę. - Te wartości utożsamiają w dużym stopniu regiony południowej Polski, w tym Podhale. Dlatego też jest ono silnie związane z ojczyzną - podkreślił prezydent.

- Jest rzeczą charakterystyczną dla Związku Podhalan, na którego zjazd przybyłem (...) że w jego statucie na pierwszym miejscu jest Polska - powiedział Lech Kaczyński. Zaznaczył, że poprzednio prezydent Polski odwiedził Nowy Targ 81 lat temu - był to Ignacy Mościcki.
REKLAMA


Lech Kaczyński symbolicznie otworzył ratusz odrestaurowany na nowotarskim rynku, spotkał się z mieszkańcami miasta, którzy powitali go chlebem, solą i kwiatami oraz zwiedził wystawę historyczną. Złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą papieża Jana Pawła II i pod pomnikiem poety Władysława Orkana. Po wizycie w Nowym Targu prezydent odwiedzi jeszcze sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu.

Prezydent odznaczył kapelana Związku Podhalan

Kapelan Związku Podhalan, kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu, ks. Tadeusz Juhas został w Nowym Targu odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Prezydent wręczył odznaczenie ks. Juhasowi za wybitne zasługi dla kultywowania tradycji podhalańskiej oraz za osiągnięcia w pracy duszpasterskiej. Uroczystość wręczenia odznaczenia odbyła się podczas zakończenia obchodów 105-lecia Ruchu Góralskiego i 90-lecia powstania Związku Podhalan.

Podczas uroczystości przyznano także po raz pierwszy tytuł Honorowego Prezesa ZP, który otrzymał wieloletni prezes Zarządu Głównego ZP i obecnie radny województwa małopolskiego, Jan Hamerski.

Tytuły Honorowych Członków ZP otrzymali: starosta tatrzański Andrzej Gąsienica Makowski z Zakopanego, kapelan szczawnickiego oddziału ZP ks. Józef Słowik, radny powiatu nowotarskiego Antoni Rapacz, Stanisława Wiercioch ze Szczawnicy, Józef Czerniecki z Nowego Targu i Stanisław Budzyński z Bukowiny Tatrzańskiej.

Podczas uroczystości przyznano też dziewięć tytułów Zasłużony Członek Związku Podhalan za wybitne osiągnięcia dla działaczy i animatorów góralskiej kultury.

Związek Podhalan jest organizacją zrzeszającą polskich górali nie tylko w Polsce, ale i poza granicami naszego kraju. Za datę powstania Związku Podhalan uważa się 4 sierpnia 1919 roku, kiedy to na zjeździe górali w Nowym Targu wybrano pierwszy Zarząd Główny z prezesem Jakubem Zachemskim i uchwalono statut organizacji.

Order Odrodzenia Polski to jedno z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych, nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami.


źródło Onet.pl

Chwała Bogu, że ktoś się na to zdobył. Nie lubię Lecha K., ale uważam że działalność Związku Podhalan powinna być znana jak najszerszemu ogółowi. Na zaczepki, który jestem pewny że się pojawią w stylu "Patrz co ten Związek robił w czasie wojny", z góry mówię że działalność (zresztą pod inną nazwą) w czasie II Wojny Światowej ma się tak do chwili obecnej jak porównanie VW Golfa I do obecnej (VI) wersji Smile
Zobacz profil autora
Piotrek
Administrator

Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 5888
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Żywiec/Sienna

No to Kaczyński teraz liczy na głosy w wyborach
Zobacz profil autora
Związek Podhalan uhonorowany
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu