Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Kamery do nocnych obserwacji, foto-pułapki dla TPN
taki1gość


Dołączył: 12 Gru 2008
Posty: 1801
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: NIEPOŁOMICE


Tatrzański Park Narodowy zakupił wysokiej klasy sprzęt optyczny, który pozwoli na prowadzenie nocnych obserwacji na dużych dystansach, co do tej pory nie było możliwe - poinformował Piotr Krzan z Sekcji Ochrony Fauny TPN.

Zakupione w ramach akcji kamery termowizyjne, które zaprezentowano w nocy z czwartku na piątek, umożliwią leśniczym z TPN nocną obserwację przyrodniczą z dużych odległości, bez ingerencji w życie zwierząt. Sprzęt będzie też wykorzystany do tropienia kłusowników. - Przypadki kłusownictwa zdarzają się na terenie Tatr dosyć często - powiedział Krzan i dodał, że kłusownicy polują na wszystkie gatunki, jakie występują w Tatrach. Ich łupem padają najczęściej jelenie, kozice i świstaki.

W ramach akcji, TPN zakupił również kamery monitorujące ruch turystyczny, elektryczne ogrodzenia, kamery termowizyjne i 20 sztuk tzw. foto-pułapek, czyli niewielkich urządzeń, które zarejestrują życie tatrzańskich zwierząt. Pozwolą też na określenie, czy miejsca, gdzie żyją zwierzęta, nie są zakłócane przez ludzi. Jak powiedział PAP Szymon Ziobrowski z TPN, na drodze do Morskiego Oka zostały zainstalowane kamery do monitorowania ruchu samochodowego. - Chcemy wyeliminować wjeżdżanie samochodów na tę drogę, ponieważ zdarzają się tam nocne rajdy zakłócające nocne życie zwierząt - powiedział Ziobrowski.

Milion zł na zakup sprzętu, który pomoże lepiej chronić tatrzańską przyrodę, przeznaczył producent czekolady w ramach akcji marketingowej "Milka. Razem dla Tatr". Firma sfinansuje również badania genetyczne niedźwiedzi, które pozwolą stwierdzić, ile tych drapieżników żyje w polskiej części Tatr. - Mówi się że na tym terenie żyje od 12 do 15 sztuk niedźwiedzi, ale nie zostało to w żaden sposób zbadane i potwierdzone - powiedział Ziobrowski. W ramach akcji zostaną również zainstalowane panele LCD w miejscach, gdzie gromadzi się dużo turystów. Na ekranach będą prezentowane filmy o odpowiednim zachowaniu w Tatrach.

W ramach działań edukacyjnych TPN wznowi wydanie książki pt. "On, czyli prawie wszystko o tatrzańskim niedźwiedziu" autorstwa Tomasza Zwijacza Kozicy i Filipa Zięby. Powstaną także krótkie filmy o niedźwiedziach, świstakach i kozicach, opowiadające o największych zagrożeniach dla ich egzystencji.

Akcja "Milka. Razem dla Tatr" rozpoczęła się w maju br. Eksperci z Tatrzańskiego Parku Narodowego wybrali wówczas sześć symboli Tatr, które wymagają ochrony. Wśród symboli znalazły się: krokus, Giewont, niedźwiedź, kozica, Morskie Oko i świstak. Internauci w głosowaniu wybrali trzy z nich: niedźwiedzia, świstaka i kozicę.

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków
Zobacz profil autora
Kamery do nocnych obserwacji, foto-pułapki dla TPN
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu