Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Vystup na svůj vrchol czyli Sudety Beskidom 8 marca 2014 r.
cezaryol


Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 518
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Opole

Na Łysej Górze (Lysá Hora 1323 m n.p.m.) w Beskidzie Morawsko-Śląskim trwa odbudowa schroniska Klubu Czeskich Turystów – Bezručovej chaty. Pierwotny obiekt powstał w latach 1933-1935 a zniszczył go pożar w 1978 roku. Zdarzenie było tragiczne w skutkach, bo w pożarze zginał syn pracownicy kuchni. Na temat przyczyn pożaru pojawiły się różne spekulacje, np. że ogień podłożył kierownik schroniska aby ukryć manko w kasie albo nastąpiło zwarcie z powodu nieprawidłowego podłączenia bojlera przez konserwatora. Przyczyn pożaru nie wyjaśniono, m.in. także dlatego, że konserwator krótko po pożarze zginął w wypadku drogowym.
Klub Czeskich Turystów prowadzi tymczasowo ( przez wiele lat ) niewielki schron-bufet Šantán. Niski, ciasny, ciemny i najzwyczajniej nieestetyczny obiekt wreszcie zostanie zastąpiony nowym schroniskiem.
Niemal dwudziestoletnie starania o pozwolenie na odbudowę, walka z piętrzącymi się wymogami prawnymi i spory z ekologami pozwoliły rozpocząć prace budowlane w 2012 r. Koszt realizacji budowy oceniany jest na 30 milionów koron. Zakończenie planowane jest na rok 2015. Klub Czeskich Turystów jest w stanie sfinansować trzecią część kosztów z własnych środków, natomiast brakujące pieniądze stara się pozyskać od państwa, samorządów i sponsorów. By zapewnić finansowanie podejmowane są różne inicjatywy. Dla osób darujących znaczne kwoty oferowane jest umieszczenie ich nazwisk na tablicy pamięci, za sfinansowanie wyposażenia kuchni czy pokoi dodatkowo określona ilość noclegów w chacie. Kolejna z wielu inicjatyw, to „Chcesz popatrzeć przez własne okno z Łysej góry – daruj okno”. W tym przypadku na ramie okiennej zostanie umieszczona tabliczka z nazwiskiem fundatora. Zbiórka jest też prowadzona w formie wpłat na rachunek bankowy czy darowizn przez wysłanie sms. Kolejnym pomysłem jest akcja skierowana do szerokiego grona turystów, pod nazwą Vystup na svůj vrchol. Rozpoczęta została w 2013 r. a zakończy się w 2015 r. Celem jest przeprowadzenie zbiórki wśród turystów, którzy odbędą wędrówki do określonych miejsc ( zazwyczaj szczytów ) i zechcą przekazać drobną darowiznę w wysokości 10 koron. W 2014 r. wyznaczono do tego celu 203 szczyty. Organizatorzy zadbali o pamiątkową stronę uczestnictwa. Przygotowali odznakę Vystup na svůj vrchol. Odznaka ma trzy stopnie, każdy z nich jest przyznawany po uzyskaniu określonej ilości potwierdzeń.

8 marca 2013 r. to niewielkie szczyty wschodnich Sudetów. Pierwszym był Strážiště w Uvalnie ( 400 m n.p.m.). Na szczycie znajduje się wieża widokowa-mauzoleum Hansa Kudlicha, mieszkańca Uvalna, który przyczynił się do zniesienia poddaństwa chłopów w monarchii austro-węgierskiej.


Urna z prochami Hansa Kudlicha i jego żony Luizy.
Obok wieży krnowski Klub Czeskich Turystów zorganizował w tym czasie biwak zimowy, jak widać na trawie.


Z tej okazji w sobotę o godzinie 10 udostępniono możliwość wejścia na wieżę. Podczas dobrej widoczności można zobaczyć Niski i Wysoki Jesionik, tereny polskie, Beskid Morawsko-Śląski. W sobotę pogoda pozwalała tylko na ograniczone widoki.


Recepcja wieży ( w tym dniu bezobsługowa ).


Dom rodzinny Hansa Kudlicha.
Kapliczka z nietypowymi motywami.


Kościół w Uvalnie


Rodzinny grobowiec Kudlichów na przykościelnym cmentarzu.i pomnik upamiętniający ofiary obu wojen światowych.Kolejny szczyt Hraniční vrch ( 541 m n.p.m.) nad Městem Albrechticami, na którym znajduje się platforma widokowa, powstała w 2011 r. Do jej konstrukcji wykorzystano istniejące wcześniej dwa maszty służace celom telekomunikacyjnym.

Ostatnim, trzecim szczytem tego dnia był Strážnice ( 494 m n.p.m) koło miejscowości Liptaň. Tu tez znajduje się wieża widokowa – drewniana i niezbyt wysoka, oferująca głównie widoki w kierunku północnym na miejscowość Pitarne i fragmenty cypla osobłoskiego.

Liptaň.Stacja kolejki wąskotorowej.
Dom, w którym miejscowi Niemcy tak bardzo wyczekiwali zajęcia Sudetenlandu ( zostało niewiele ponad tydzień ), że 22.09.1938 roku zamordowali sześciu funkcjonariuszy straży finansowej i granicznej.


Zobacz profil autora
huligan


Dołączył: 26 Mar 2014
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Wieża jak w grze o tron Very Happy heheh
Zobacz profil autora
Gośćrewelacja Very HappyVery Happy
Vystup na svůj vrchol czyli Sudety Beskidom 8 marca 2014 r.
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu