Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
NIE dla infrastruktury turystycznej na Kopie Biskupiej
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

NIE ekologów dla wyciągów
Lokalni przedsiębiorcy starli się pod Kopą Biskupią z przedstawicielami Lasów Państwowych i Parku Krajobrazowego Góry Opawskie.

* Opinia
Adam Maksymów, właściciel ośrodka wypoczynkowego MAX w Jarnołtówku:

- Przyjeżdżający do nas goście narzekają na brak atrakcji poza pieszymi czy rowerowymi wycieczkami oraz wyjazdami do Czech. Taką atrakcją byłby wyciąg krzesełkowy na Kopę Biskupią - w zimie dla narciarzy, latem dla turystów pieszych. Wystarczy spojrzeć po sąsiedzku, ile osób korzysta z kolejki krzesełkowej na Serak w Czechach. To ogromna frajda jechać powyżej ściany lasu, słuchając śpiewu ptaków, chłonąc kontakt z naturą i po chwili znaleźć się na szczycie góry. Ogromną atrakcją było by także odbudowanie istniejącej przed wojną skoczni narciarskiej w Pokrzywnej.

Stowarzyszenie przedsiębiorców z gminy Głuchołazy przedstawiło pierwszą część swojego studium zagospodarowania turystycznego rejonu Kopy Biskupiej. Projekt przewiduje m.in. budowę dwóch wyciągów krzesełkowych o długości ok. 1,8 km. Pierwszy startowałby z rejonu parkingu przy kąpielisku leśnym, a kończył bieg na Zamkowej Górze i Szyndzielowej Kopie. Obok powstałyby dwie trasy narciarskie. Drugą kolejkę krzesełkową zaprojektowano z Jarnołtówka (z rejonu dzisiejszego wyciągu orczykowego rodziny Giemzików) na Kopę Biskupią, w rejon schroniska. Ta kolejka również miałaby ok. 1,8 km długości i trasę zjazdową do Jarnołtówka. Na górze zaplanowano 500-metrowy wyciąg orczykowy, biegnący po obecnej wycince granicznej. Projekty tras narciarskich były konsultowane ze specjalistą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Studium przewiduje też odbudowę dawnej, poniemieckiej skoczni narciarskiej w Cichej Dolinie i wyposażenie jej w sztuczne naśnieżanie lub igelit.
- Ten pomysł mógłby być włączony do ogólnopolskiego projektu budowy małych skoczni szkoleniowych - mówi Tomasz Sikora, współautor studium.
Obok miałyby powstać dwie nowe i większe skocznie z betonowymi wieżami.
Nadleśnictwo w Prudni-ku i Park Krajobrazowy "Góry Opawskie” stanowczo zaoponowały przeciwko narciarskim inwestycjom. Powód: ochrona przyrody.

- Kopa Biskupia została zgłoszona do sieci obszarów chronionych Natura 2000 i to nie przez rząd polski, ale przez organizacje pozarządowe - argumentuje nadleśniczy Stanisław Jurecki.
- Chcemy dalej rozmawiać o naszych pomysłach, choć zdaję sobie sprawę, że będzie nam trudno przekonać partnerów - komentuje Marian Gorzelanny, prezes Stowarzyszenia Kopa Biskupia.

Zastrzeżeń leśników i ekologów nie wzbudziły tylko te pomysły przedsiębiorców, które wiążą się z mniejszą ingerencją w przyrodę. Jest wstępna zgoda na budowę 4-kilometrowej trasy biegowej i rowerowej wokół najwyższego szczytu Gór Opawskich, po stronie polskiej i czeskiej. Dojdzie do modernizacji schroniska na Kopie. Nie ma sporu wokół planu modernizacji kąpieliska leśnego w Pokrzywnej i budowy w jego sąsiedztwie basenu o wymiarach olimpijskich.
Przedsiębiorcy chcą też budowy w Pokrzywnej lub Jarnołtówku zupełnie nowego ośrodka sportowego z zespołem boisk i krytą halą.

----
NTO to lokalny, opolski szmatławiec. ton wypowiedzi jasno wskazuje, kogo w sporze popiera. ale argumenty mnie walą - ludzie przyjeżdzają w góry i narzekają, że nie mogą się dostać na szczyt inaczej niż piechotą... biedacy! TO NIECH SE JADĄ SMAŻYĆ NAD MORZE, tam im nawet napoje na plazę przyniosą! Evil or Very Mad
Zobacz profil autora
Piotrek
Administrator

Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 5888
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Żywiec/Sienna

Mnie sie na Biskupiej Kopie bardzo podobało, praktycznie ludzi nie spotkałem (nie licząć kasjera w wieży Very Happy ) i trochę szkoda, że może sie zrobić z tego miejsca kolejny Żar.
Co prawda w Opawskich byłem tylko raz ale sprawily na mnie wrażenie gór spokojnych, nie zadeptanych-może miałem szczęście (obok przecież jest uzdrowisko Głuchołazy i wioski wyglądające na turystyczne jak n.p. Pokrzywna)

Trzeba by zrobić taką kreskową tabelkę, jak mają więźniowie na ścianach, i odkreślac na niej kolejne stracone miejsce.
Zobacz profil autora
ecowarrior


Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 1461
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Zdzieszowice

Narazie nie ma co panikować, bo od planów budowy do zrealizowania jest daleka droga, a od mediacji z władzami do uzyskania pozwolenia i rozpoczęcia budowy jeszcze dłuższa...
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

póki co na razie pomysłodawcy dostali po łapach, może da się to jeszcze uratować
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

czytałem kolejny artykuł na ten temat w NTO - tendencyjny jak zwykle. inicjatorzy budowy to światli przedstawiciele postępu, a leśnicy i ekolodzy to oszołomy, w dodatku ci ostatni to sępy, bo na papierze firmowym podają numer konta (!). na szczęście opór i to zarówno ze strony władz tężeje
Zobacz profil autora
buba


Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 3022
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: oława

i dobrze!!!!! po lapach idiotow!!! i jeszcze w leb poprawic!!!
Zobacz profil autora
NIE dla infrastruktury turystycznej na Kopie Biskupiej
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu