Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Przyroda zaczyna wariować
WojtekB


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2690
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

"Dziennik Zachodni": Tak ciepłego początku grudnia dawno już nie było. Na równinach temperatura wynosi kilkanaście kresek powyżej zera, w górach wieje halny. Przyroda zaczyna wariować.
Kwitną wilcze łyka, forsycje, drzewa liściaste wypuszczają pąki, a w lesie nadal można znaleźć grzyby - pisze "Dziennik Zachodni".

Jeśli nie przyjdzie ochłodzenie, to na święta możemy mieć zielone brzozy - mówi Tomasz Pasierbek, przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego. Dodaje, że wiosenna temperatura sprawia, iż soki krążące w drzewach nie zeszły jeszcze do korzeni i gwałtowne przymrozki sprawią, że drzewa będą pękać.

W lesie słychać nawet śpiew ptaków, charakterystyczny dla wiosennych ociepleń. Na Babiej Górze w żlebach zalegają topniejące płaty śniegu.

- Po naszej stronie nie widać śladów, ale nawet niedźwiedzie jeszcze nie śpią - dodaje Pasierbek.

Grzegorz Mrózek, przyrodnik z żywieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego widział ostatnio salamandrę. To też nietypowe dla grudnia.

Ciepłe dni sprawiają, że trawa porastająca niektóre hale jest jeszcze zielona. Gospodarze nadal wypasają owce.

Nie śpią niedźwiedzie, jeże, borsuki. Ale dla nich te anomalia pogodowe są mniej niebezpieczne niż dla flory. Zwierzęta wykorzystują cieplejsze dni, żeby uzupełnić pokarm. Drzewa z kolei uśpione były na chwilę, kiedy w listopadzie spadł śnieg i obniżyły się temperatury. Teraz zaczynają puszczać pąki, które mogą zostać zmrożone. Obserwuję już od kilku lat przesunięcie początku zimy, wiosna też później przychodzi. Przyroda się do tego jeszcze nie przyzwyczaiła - wyjaśnia Mrózek.


(źródło - Onet.pl)
Zobacz profil autora
wiosna w zimie
xaga
Moderator

Dołączył: 01 Paź 2006
Posty: 1378
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z podnóża Beskidu Małego [Andrychów/Kęty]

tak... przecież u mnie na termometrze jest właśnie 14 stopni na plusie i to w cieniu... Shocked
stokrotki kwitną w ogródku Confused Smile
jak to mój znajomy ujął: "piękną mamy wiosnę tej zimy" Rolling Eyes
Zobacz profil autora
ammo


Dołączył: 18 Kwi 2006
Posty: 1277
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

W taką pogodę bez zachamowań można z uderzyć w Beskidy z namiotem i letnim, syntetycznym śpiworem lub do jakiegoś szałasu.
W tą wietrzną noc zanotowałem 10,5st. C Exclamation Shocked
Zobacz profil autora
Piotrek
Administrator

Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 5888
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Żywiec/Sienna

Jak ktoś jeździ na nartach niech kożysta póki czas Very Happy

[link widoczny dla zalogowanych]

"OECD: europejskie stoki narciarskie stopnieją

Globalne ocieplenie może za kilkadziesiąt lat doprowadzić do upadku popularnych europejskich kurortów narciarskich, zwłaszcza tych niżej położonych - ostrzegła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).
Najbardziej zagrożone ociepleniem klimatu są, według OECD, Niemcy, a następnie Austria, Włochy, Francja i Szwajcaria.

Banki w Szwajcarii już dziś odmawiają pożyczania pieniędzy kurortom położonym poniżej 1500 metrów n.p.m. - poinformował Shardul Agrawala, który z ramienia OECD prowadził dwuletnie badania nad zagrożeniami, powodowanymi przez globalne ocieplenie.

Tegoroczna zima jest w alpejskich kurortach najcieplejsza od 1300 lat - twierdzą klimatolodzy. Być może jest to krótkotrwała anomalia, ale wielu ekspertów podejrzewa, że wiąże się to z emisją gazów cieplarnianych.

Ostrzeżenie OECD zbiegło się z informacją, że kobiecy slalom alpejskiego Pucharu Świata we francuskim Megeve, planowany na 20 grudnia, został odwołany z powodu braku śniegu.

OECD zbadała 666 stoków w Alpach. Obecnie 90 proc. tych stoków ma wystarczająca pokrywę śnieżną przez co najmniej 100 dni w roku. Gdyby jednak średnia temperatura podniosła się o 2 stopnie Celsjusza, co może nastąpić około 2050 roku, zaśnieżonych stoków pozostałoby 400. Wzrost temperatury o 4 stopnie mógłby zmniejszyć liczbę takich stoków do zaledwie 200 - powiedział Agrawala.

Według danych OECD, we Francji, Austrii, Szwajcarii i Niemczech jest co roku ok. 160 milionów narciarskich "osobodni". W kurortach wszyscy mają nadzieję, że i w tym roku śnieg wreszcie spadnie."
Zobacz profil autora
WojtekB


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2690
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Gdzieś na onecie czytałem że za 30-40 lat sporty zimowe w Europie przestaną istnieć. No wtedy to chyba trzeba będzie do Nepalu albo Alaski na ski-toury pojechać Laughing Wink

To śmiesznie brzmi ale sytuacja przestaje być śmieszna Sad
Zobacz profil autora
Piotrek
Administrator

Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 5888
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Żywiec/Sienna

WojtekB napisał:
To śmiesznie brzmi ale sytuacja przestaje być śmieszna Sad


Szczególnie dla tych co to wieloletnie kredyty wezmą na inwestycje narciarskie. Pani przyroda ustawi ich odpowiednio i da po łapkach Very Happy
Zobacz profil autora
Przyroda zaczyna wariować
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu