Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
WojtekB


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2690
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Słuchaj stary. Zaczynasz mnie wnerwiać. Przyszedłeś na forum wczoraj i jak do tej pory wszystko krytykujesz.

Mój błąd - przyznaję się, ale błędów nie robi tylko ten co nic nie robi. A funkcja administratora nie zwalnia od tego żeby nie robić błędów.

Zauważasz jak na razie na forum tylko błędy. Konkurencja cię nasłała czy masz taki charakter po prostu?
Zobacz profil autora
grzesiekodm
Moderator

Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 950
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Beskid Mały

Wojciechu nie ma się co denerwować, przecież prawdziwa cnota krytyki się nie boi! Sam gdzies napisałeś, że forum jest po to, żeby wymieniac w nim swoje opinie, a nie zwalczac się nawzajem.
To, że zarejestrowałem się dopiero wczoraj nie znaczy, że nie odwiedzałem tego forum wcześniej. Przeciwnie! Odwiedzałem go i to często! Przeczytałem większośc zawartych w nim artykułów i wypowiedzi. W Beskidach urodziłem się, wychowałem i nadal mieszkam. Od 28 lat w sposób świadomy i aktywny uprawiam w nich turystykę. W podobny sposób i z nieskrywanym niepokojem obserwuję niekorzystny wpływ antropopresji i destrukcyjny wpływ rozwoju gospodarczego. Jak widzisz moje podejście nie różni się od reszty użytkowników. Nie jestem też nasłany przez żadną konkurencję. Gdyby tak było nie rejestrowałbym się tylko odpowiadał jako gośc. Czy ktos taki podawałby wszystkie swoje dane z numerem konta włącznie? No chyba nie! Poza tym jestem całkowicie świadomy tego, że moje krytyczne uwagi zostana przyjęte również krytycznie przez pozostałych forumowiczów. Nie traktuj mnie więc jak wroga, czy dywersanta. Bo nim nie jestem!

Obwiniasz mnie, że wszystko krytykuję. Ale czyż moje uwagi nie są zasadne? Ja to bym chciał, żeby mnie ktos poprawiał. Znaczyłoby to, że jestem w błędzie i że ktos mnie z tego błędu wyprowadzi i że tym samym moja wiedza zostanie wzbogacona. Przeciez o to chodzi na forum! Podobno jak się czyta moje teksty to można odnieśc wrażenie, że jestem człowiekiem surowym, złośliwym i cynicznym. Otóż wcale tak nie jest! Może faktycznie czasem prowokuję, ale wierz mi, że nie mam absolutnie złych intencji!

Widzisz, na zagranicznych forach górskich (np. Summit Post) administratorzy dziękują na forum użytkownikom, którzy wskazali błąd, rozszerzyli opis, lub zwrócili uwagę na jakąs ważna kwestię. Użytkownicy ci są często cytowani, żeby ich wypowiedzi były podstawą do dalszej dyskusji. Oczywiście w takich warunkach, co jest zrozumiałe, żaden z użytkowników nie może sobie pozwolić na pisanie bredni, gdyz jego wypowiedzi są weryfikowane przez setki tysięcy innych użytkowników. Kierujemy się zatem zasadą, że odpowiedź „doskonała” to ta, do której nie da się już nic dopisać i niczego podważyć. Takie fora mają opinię rzetelnych i wiarygodnych.

Każdy ma prawo pisać brednie. Ważne, żeby nie nadużywał tego przywileju! Kiedy którys z forumowiczów pisze, że Pieniny sa Beskidami, czy tez do Beskidów zalicza Małą Fatrę to ewidentnie tego przywileju nadużywa! A to, że robi z siebie jednoczesnie pajaca, to już jego wybór! Nic nam do tego. Kiedy jednak sam administrator umieszcza tekst, w którym znajduja się tak rażące błędy jak w niniejszym poście no to coś tu jest nie tak! Można przejść nd tym do porządku dziennego i założyć, że jawor jest drzewem iglastym albo, że Beskidy to pasma górskie znajdujące się również w Rumunii czy na Ukrainie. Ale czy o to chodzi? Czy takie forum będzie przez to rzetelne i wiarygodne? Czy z takiego forum chcemy czerpac wiedzę i wykorzystywać ja np. w szkole? No chyba nie, prawda? Trzeba z tym walczyć! Trzeba takie błedy wykrywać a poziom merytoryczny takiego forum na pewno wzrośnie!
A zatem Wojtku nie zamykaj się na krytyke i zmień swoje ksenofobiczne nastwienie do mnie, bo nie jestem ani Twoim wrogiem, ani przeciwnikiem!

P.S. Być może mamy nawet wspólnych znajomych? W Stalowej Woli znam kilka osób, m.in. znamienitego przyrodnika-fotografika Adama Krzykwę.
Zobacz profil autora
Makuć


Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 551
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków / Nowa Huta

grzesiekodm napisał:
Czy z takiego forum chcemy czerpac wiedzę i wykorzystywać ja np. w szkole?

Już cała Polska poznała takich co z internetu korzystali przy układaniu do ogólnopolskiego testu gimnazjalnego...
Moim zdaniem forum jest do dzielenia się opiniami i wrażeniami z pobytu w miejscu które wszyscy lubimy czyli w górach, oczywiście zawsze możemy poprawiać przewodniki tylko jeżeli je chcemy poprawiać to może już nie musimy z nich w ogóle korzystać ?

grzesiekodm napisał:
Czy ktos taki podawałby wszystkie swoje dane z numerem konta włącznie?

numerki do konta to jakaś nowość Very Happy, ale ja tu nie chcę Wojtka bronić, ja po prostu taki jestem troszkę upierdliwy Wink

czas na konkluzję...
grzesiekodm napisał:
Bójcie się Boga! Gdzież takie bzdury pisać!? Od kiedy to jawor jest drzewem iglastym?

Czy taki sposób "poprawiania" tworzy miłą atmosferę współpracy, bo przecież piszesz, że nie jesteś wrogiem. Może tylko jesteś taki czepiający się wszystkiego jak ja?
Zobacz profil autora
WojtekB


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2690
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

grzesiekodm napisał:
Gdyby tak było nie rejestrowałbym się tylko odpowiadał jako gośc.


Tak się nie da. Już od chyba 10 m-cy każdy musi być zarejestrowany Smile

grzesiekodm napisał:
Nie traktuj mnie więc jak wroga, czy dywersanta. Bo nim nie jestem!


OK

grzesiekodm napisał:
Widzisz, na zagranicznych forach górskich (np. Summit Post) administratorzy dziękują na forum użytkownikom, którzy wskazali błąd, rozszerzyli opis, lub zwrócili uwagę na jakąs ważna kwestię. Użytkownicy ci są często cytowani, żeby ich wypowiedzi były podstawą do dalszej dyskusji. Oczywiście w takich warunkach, co jest zrozumiałe, żaden z użytkowników nie może sobie pozwolić na pisanie bredni, gdyz jego wypowiedzi są weryfikowane przez setki tysięcy innych użytkowników. Kierujemy się zatem zasadą, że odpowiedź „doskonała” to ta, do której nie da się już nic dopisać i niczego podważyć.


W takim razie dziękuję. Nie miałbym jednak nic do tej wypowiedzi gdyby nie styl. Wystarczyło napisać: "Wojtek, a czy jawor nie jest aby liściasty?" i po problemie Smile

grzesiekodm napisał:
Beskidy to pasma górskie znajdujące się również w Rumunii czy na Ukrainie


A czy tak nie jest? Że wymienię tylko Bieszczady czy Beskidy Pokucko - Bukowińskie

grzesiekodm napisał:
A zatem Wojtku nie zamykaj się na krytyke i zmień swoje ksenofobiczne nastwienie do mnie, bo nie jestem ani Twoim wrogiem, ani przeciwnikiem!


Ja podejścia ksenofobicznego nie mam. Zdenerwował mnie tylko twój styl. Bo nie uważam że mam monopol na wiedzę górską i jestem ci wdzięczny za wskazanie błędu który zaraz zresztą poprawię Smile

grzesiekodm napisał:
W Stalowej Woli znam kilka osób, m.in. znamienitego przyrodnika-fotografika Adama Krzykwę.


Pana Adama znam... hmm... z widzenia. Tzn jego fotografie miałem nieraz przyjemność oglądać w lokalnym przewodniku.

Pozdrawiam i mam nadzieję że wszystko już wyjaśnione zostało Wink. Zapraszam zatem do dalszych dyskusji


PS: Czy poza tym błędem jeszcze w tekstach Twoim zdaniem są jakieś? Smile
Zobacz profil autora
grzesiekodm
Moderator

Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 950
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Beskid Mały

Brawo Wojtku! Teraz Ty możesz mnie złoić jak amerykański plantator bawełny murzyńskiego niewolnika! Z tego zdania, co przytoczyłeś wynika, że rzeczywiście sam walnąłem straszliwego byka! Oczywiście, że po stronie ukraińskiej również znajdują się Beskidy! Choć z niedowierzaniem patrzę na to, co napisałem, to jednak wcale nie miałem zamiaru tak tego ująć! Zdanie, które przytoczyłeś jest pozostałością kilku innych innych, które w czasie pisania owego tekstu częściowo skasowałem. Prawdopodobnie z jednego usunąłem początek, z drugiego koniec i wyszła bzdura świadcząca o tym, że po stronie ukraińskiej nie ma Beskidów.
Żeby wyjaśnić, „co autor miał na myśli” pisząc te bzdury muszę zacząć z trochę innej strony. Z Beskidami i Karpatami jest tak jak z kwadratem i prostokątem. Każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem. Analogicznie możemy powiedzieć, że każde (wszystkie) Beskidy są Karpatami, ale nie całe Karpaty są Beskidami. Kiedy piszemy o „Beskidach zagranicznych” mamy na myśli tylko zewnętrzne struktury fliszowe w Karpatach Zachodnich i w północnej części Karpat Wschodnich. Pozostaje jednak spora część „niebeskidzka”, czyli wapienne struktury pasa skałkowego, wewnętrzne struktury krystaliczne Tatr, czy mieszane struktury kruszcowe na południu. Zgodnie ze stosowaną terminologią nie są to już Beskidy, a jednak są częścią Karpat. W przypadku Tatr nawet najwyższą częścią całego 1200-km łańcucha ciągnącego się od styku Gór Banackich i Wschodnioserbskich w Żelaznej Bramie, do styku Beskidów Śląsko-Morawskich z wschodnią częścią Gór Odeskich na Bramie Morawskiej. Niekonsekwentnie jest bowiem w zakładce „Beskidy zagraniczne” umieszczać wątki dotyczące Małej, czy Wielkiej Fatry, Tatr, Gór Choczańskich, czy Rodniańskich. Są one jednak przedmiotem dyskusji na niniejszym forum i jednocześnie częścia Karpat. Czy zatem nie lepiej zastosować zdrowszy podział na Karpaty rumuńskie, ukraińskie, słowackie, czeskie, węgierskie? Zamiast zakładki „Beskidy zagraniczne” można wprowadzić pięć powyższych zakładek, które znacznie lepiej będą pasowały do poszczególnych części Karpat? Myślę, że tak byłoby znacznie prościej. Nie bój się zatem Wojtku użyć słowa „Karpaty” nawet na tak ortodoksyjnym forum beskidzkim. Matematycy opisujący kwadrat również często piszą o nim prostokąt…
Zobacz profil autora
WojtekB


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2690
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

grzesiekodm napisał:
Z Beskidami i Karpatami jest tak jak z kwadratem i prostokątem. Każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem. Analogicznie możemy powiedzieć, że każde (wszystkie) Beskidy są Karpatami, ale nie całe Karpaty są Beskidami. Kiedy piszemy o „Beskidach zagranicznych” mamy na myśli tylko zewnętrzne struktury fliszowe w Karpatach Zachodnich i w północnej części Karpat Wschodnich.


No to jest chyba jasne i logiczne dla 80 % wstępujących na to forum Smile

grzesiekodm napisał:
Niekonsekwentnie jest bowiem w zakładce „Beskidy zagraniczne” umieszczać wątki dotyczące Małej, czy Wielkiej Fatry, Tatr, Gór Choczańskich, czy Rodniańskich


Co do Tatr to jeszcze takowy wątek się tam nie pojawił. Co do reszty nie wiem - nie śledzę tego forum, a to dlatego że moja wiedza z zakresu Karpat zagranicznych jest bardzo znikoma.

grzesiekodm napisał:
nawet na tak ortodoksyjnym forum beskidzkim


Dlaczego ortodoksyjnym? Smile

grzesiekodm napisał:
Zamiast zakładki „Beskidy zagraniczne” można wprowadzić pięć powyższych zakładek, które znacznie lepiej będą pasowały do poszczególnych części Karpat?


Zastanowię się nad nowym podziałem, bo mam też inne sugestie.

grzesiekodm napisał:
Brawo Wojtku! Teraz Ty możesz mnie złoić jak amerykański plantator bawełny murzyńskiego niewolnika!


"Nowi" mają taryfę ulgową Wink
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

czy zatem o Beskidzie Śląsko-Morawskim też bedzie się pisać w kategorii "Karpat"? bo do innej kategorii na razie nie pasują.
Zobacz profil autora
WojtekB


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2690
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Zobaczymy. Jak na razie nic nie jest przesądzone. Do 7 czerwca postaram sie ogarnąć to i owo
Zobacz profil autora
buba


Dołączył: 20 Kwi 2006
Posty: 3022
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: oława

ojejku.. czy konieczna jest taka perfekcja? kiedys na jakims innym forum ludzie skakali sobie do gardel czy komancza lezy w bieszczadach czy beskidzie niskim.. chyba nie mozna zostac niewolnikiem podzialow ktore sobie ktos kiedys wymyslil.. Niedlugo zdjecia z wyjazdow na wszelki wypadek bedzie trzeba w offtopie zamieszczac zeby przypadkiem bledu nie zrobic Wink
Zobacz profil autora
menelkij


Dołączył: 19 Lis 2006
Posty: 937
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Glisne, hej!

Ludzie o co wy się właściwie kłócicie? Przecie w górach granic nie ma....
Zobacz profil autora
ziolek


Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 650
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piotrków Tryb

menelkij napisał:
Ludzie o co wy się właściwie kłócicie? Przecie w górach granic nie ma....


... jeno piwa czasem brakuje.
Zobacz profil autora
WojtekB


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2690
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

@ buba, menelkij

Nie przesadzajmy. Jakiś porządek musi być. Ja nie byłbym zadowolony gdybym ni z tego ni z owego przeczytał temat o Tatrach w "Beskidzie Niskim i Sądeckim". Są pewne wytyczne których trzeba przestrzegać. Przez to będziemy lepiej odbierani przez przybywających.

Co do fotorelacji też bym nie przesadzał, bo sami widzicie że w tym względzie jestem dosyć liberalny. Poza tym czy komukolwiek zrobiłem awanturę że nie w tym dziale zamieścił temat? Nie... po prostu przenoszę i ewentualnie coś dopisuje żeby piszący błędu nie popełnił następnym razem.

A pewien podział musi być zachowany, tym bardziej że do takich granic historycznych między pasmami się przyzwyczailiśmy. Ale postaram się by tenże podział był kosmetyczny.
Zobacz profil autora
Makuć


Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 551
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków / Nowa Huta

a co z Beskidem Średnim i nowym podziałem Wink ?
Zobacz profil autora
grzesiekodm
Moderator

Dołączył: 26 Maj 2007
Posty: 950
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Beskid Mały

Ja zaproponowałbym taki podział:
I. Karpaty (polskie):
1)Beskidy
-Beskid Śląski (w tym Pogórze Śląskie)
- Beskid Mały
- Beskid Żywiecki (w tym Kotlina Żywiecka i Orawa)
- Beskid Makowski (w tym Pogórze Wielickie)
- Beskid Wyspowy ( w tym Pogórze Wiśnickie)
- Gorce (w tym Kotlina Rabczańska)
- Beskid Sądecki ( w tym Kotlina Sądecka)
- Beskid Niski (w tym Pogórze Rożnowskie, Ciężkowickie, Strzyżowskie, Jasielskie, Bukowskie, Dynowskie, Przemyskie)
- Bieszczady
- Góry Sanocko-Turczańskie.
2) Pieniny
3) Tatry i Podhale
4) Sudety
5) Góry Świętokrzyskie

II. Karpaty Zagraniczne
1) Karpaty rumuńskie
2) Karpaty ukraińskie
3) Karpaty słowackie
4) Karpaty czeskie
5) Karpaty węgierskie

III Pozostałe góry.

Karpaty polskie podzieliłem zgodnie z fizycznogeograficznym podziałem regionalnym. Celowo rozbiłem Karpaty Zewnętrzne na poszczególne pasma beskidzkie, bo to przecież beskidzkie forum. Niech zatem Beskidy dzielą się na mezoregiony fizycznogeograficzne. Następna w hierarchii jednostka to makroregion, czyli Pieniny, oraz Tatry i Podhale, które umieściłem w dwóch oddzielnych grupach. Sudety umieściłem jako całą podprowincję. Uznałem, że ze względu ich bardzo skomplikowaną budowę podział na mezo- i makroregiony wprowadzałby sporo zamieszania. Dodatkowo Góry Świętokrzyskie umieściłem jako oddzielny konglomerat.

Kolejna grupa to Karpaty zagraniczne. Zastosowałem najprostszy podział administracyjny. Głębsze podziały zdecydowanie nie mają sensu, przynajmniej na tym etapie. Wystarczy, że ktoś będzie podchodził na Babią Górę ze słowackiej strony, to już jego relacja znajdzie się w Karpatach słowackich. To nic, że Babia Góra wszystkim kojarzy się z Beskidem Żywieckim. Po słowackiej stronie góry te noszą zupełnie inna nazwę – Beskidów Orawskich. Gdybyśmy zatem pokusili się dzielić Karpaty zagraniczne (w tym przypadku słowackie) na mezo- czy makroregiony, to dojdziemy do wniosku, że Babia Góra jest najwyższym szczytem dwóch różnych pasm górskich –Beskidu Żywieckiego i Oravskich Beskydow! Żeby uniknąć takich paradoksów proponuję pozostawić jedynie podział administracyjny. Poza tym unikniemy niezwykle skomplikowanego i rozbudowanego podziału Karpat rumuńskich. Jeżeli ktoś po powrocie np. z Bihoru będzie chciał napisać swoją relację, i zamieścić zdjęcia to otworzy sobie nowy temat (wątek) w dziale Beskidy rumuńskie, np. „Jaskinie Bihoru”. Nie będzie musiał zachodzić w głowę, czy Bihor to Karpaty Wschodnie, czy Południowe, a może samodzielna grupa Apuszeni? Wpisze do Karpat rumuńskich i tyle!

Trzecia grupa to pozostałe grupy górskie, które nie są ani żadnymi z gór polskich, ani też nie wliczają się do Karpat. Można w nich np. zamieścić relacje z wyjazdu w Alpy, czy bułgarski Pirin.
Zobacz profil autora
Makuć


Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 551
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków / Nowa Huta

podział całkiem rozsądny, tylko czy w każdym dziale znajdzie się jakiś "mocny" użytkownik Wink?
Zobacz profil autora
Nowy podział na forum (?)
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 8  

  
  
 Odpowiedz do tematu