Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Małopolski szlak winny
menelkij


Dołączył: 19 Lis 2006
Posty: 937
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Glisne, hej!

[link widoczny dla zalogowanych]\

Dni Otwarte Winnic - Zaproszenie

Dzisiaj, 14:05, autor Kinga, wyświetleń 22


Gorczańska Organizacja Turystyczna zaprasza na nowo powstały Szlak Winny w Małopolsce i z tej okazji organizuje Dni Otwarte Winnic w Małopolsce.


Plan Dni Otwartych Winnic :

10.11.2013 – niedziela, rozpoczęcie godz. 11.00
Miejsce: Winnica Zadora, Szczepanowice
11.11.2013 – poniedziałek, rozpoczęcie godz. 11.00
Miejsce: Winnica Krokoszówka Górska, Smardzowice
16.11.2013 – sobota, I tura rozpoczęcie 11:30, program ok. 2 h
II tura rozpoczęcie 14:00, program ok. 2 h
Miejsce: Winnica Srebrna Góra, Bielany Kraków
Liczba miejsc na Dni Otwartych Winnic jest ograniczona dlatego prosimy o rezerwacje za pośrednictwem maila [link widoczny dla zalogowanych] lub na numer telefonu 508 480 400.
Poniżej prezentujemy mapy dojazdu do poszczególnych winnic

W 2013 roku Gorczańska Organizacja Turystyczna podjęła się organizacji Szlaku Wina w Małopolsce.

Szlak Winny w Małopolsce, pomyślany jest jako szlak tematyczny dziedzictwa kulturowego regionu – dotyczący odradzającej się tradycji uprawy winorośli w Małopolsce.

Główną ideą Szlaku będzie zachęcenie turystów do indywidualnych spotkań z wytwórcami w ich winnicach i odkrycia wartości obcowania z przyrodą w bezpośrednim doświadczeniu.
Najważniejszym i najtrudniejszym zadaniem jaki stał przed twórcami szlaku to wytyczenie szlaku. W ramach projektu zinwentaryzowano winnice i atrakcje turystyczne i włączono je do szlaku. Wytypowanie winnic i atrakcji do Szlaku było możliwe dzięki nawiązanej współpracy
z profesjonalistami w tematyce enoturystycznej. To do nich należało wskazanie winnic, opisanie i stworzenie oferty dla turysty zainteresowanego skorzystaniem z oferty.

Na początek wytypowano 15 winnic, których oferta zostanie zaprezentowana w specjalnie wydanej publikacji, która jest swoistym przewodnikiem enoturystycznym po winnicach Małopolski.

Nie może zabraknąć również oferty w wersji elektronicznej, dlatego też Małopolski Szlak Winny prezentuje się w Internecie. Serwis jest swoistym Vademecum dla osób zainteresowanych tematyką winiarską w Małopolsce, portal będzie cały czas rozbudowywany. Będą w nim prezentowane oferty winnic i praktyczne wskazówki jak korzystać z Winnego Szlaku. Szlak funkcjonuje w sieci pod adresem [link widoczny dla zalogowanych]

Na listopad 2013 roku zaplanowano wydarzenia promujące nowopowstały szlak, dlatego też Gorczańska Organizacja Turystyczna wspólnie z wybranymi winnicami organizuje Dni Otwartych Winnic.

Rozpoczynamy już 10 listopada o godzinie 11 u Państwa Michałowskich w Winnicy Zadora w Szczepanowicach w dolinie Dunajca. Dla wszystkich uczestników czeka nie lada gratka – prelekcja, którą poprowadzi Pan Wojciech Bosak, niezależny dziennikarz piszący o winie, ekspert Instytutu Wina i Winorośli, wykładowca akademicki, sędzia międzynarodowy w konkursach winiarskich, krytyk winiarski i w końcu projektant wielu małopolskich winnic. To on opowie wszystkim odwiedzającym o nowopowstałym szlaku wina w Małopolsce i zabierze w podróż po małopolskich winnicach. On jest również autorem wszystkich tekstów opisujących ofertę winnic na Małopolskim Szlaku Winnym.

Następnego dnia przenosimy się do Smardzowic w okolice Ojcowskiego Parku Narodowego, gdzie w urokliwym miejscu znajduje się Winnica Krokoszówka Górska, prowadzona przez Państwo Bożenę i Marka Górskich. Zobaczymy ciekawą winnicę, która jest posadzona bezpośrednio na skałach wapiennych. W programie również prelekcja i degustacja win bezpośrednio z winnicy.

16 października zawitamy na Srebrną Górę do największej w Małopolsce (i drugiej pod względem obszaru w Polsce), bo liczącej ok. 12 ha winnicy.
Winnica Srebrna Góra położona jest w Krakowie, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na Bielanach. Nawiązuje do długiej, sięgającej X wieku historii krakowskich upraw winorośli oraz klasztornych tradycji wytwarzania wina.
Na Dni Otwartych Winnic na Srebrnej Górze będzie można dotrzeć na dwie tury, albo o godz. 11:30, lub trochę później na godz. 14:00. W winnicy prowadzona będzie prelekcja, degustacja oraz wspólnie z właścicielami udamy się na wycieczkę po winnicy, aby wysłuchać pełnych pasji opowieści o winie.

Na szlaku winnym w Małopolsce znajdują się następujące winnice: Winnica Srebrna Góra (Kraków), Winnica Zadora (Szczepanowice), Winnica Krokoszówka Górska (Smardzowice), Winnica Witanowice (Witanowice k. Wadowic), Winnica Nad Dworskim Potokiem (Łazy k. Bochni), Winnica Kresy (Rzeplin k. Skaly), Winnica Comte (Klucze), Winnica Uroczysko (Janowice k. Zakliczyna), Winnica Zawisza (Wesołow k. Zakliczyna), Winnica Smykań (Pogorzany k. Szczyrzyca), Winnica Amonit (Cianowice), Winnica Szawapier (Stryszawa), Winnica Nad Dobrą Wodą (Garlica Murowana), Winnica Demeter (Gromnik), Winnica Kuźnia (Gromnik)

W 2013 roku realizacja projektu Szlak Winny w Małopolsce jest możliwa dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie Turystyki w 2013 r. pn. „Małopolska Gościnna”.
Zobacz profil autora
Markurro


Dołączył: 15 Wrz 2014
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kielce

czy orientujecie się jak teraz sprawa przedstawia się z winnicami? Pootwierane wszystko?
Zobacz profil autora
analoggia


Dołączył: 27 Wrz 2014
Posty: 90
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Lublin

Markurro napisał:
czy orientujecie się jak teraz sprawa przedstawia się z winnicami? Pootwierane wszystko?

Winnica Chodorowa jest otwarta.
Zobacz profil autora
Małopolski szlak winny
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu