Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Echa "Wojny siedmiodniowej"
cezaryol


Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 518
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Opole

„… w Bystrzycy odsłonięto pomnik upamiętniający czechosłowackiego generała Josefa Šnejdárka. Sęk w tym, że generał znany jest na tym terenie przede wszystkim jako dowódca wojsk czechosłowackich w czechosłowacko-polskim konflikcie zbrojnym o Śląsk Cieszyński. Pomnik odsłonięto na szczycie Połedni, na granicy Bystrzycy i Nydku. Oficjalnym inicjatorem osadzenia pomnika jest były przewodniczący oddziału Czechosłowackiej Gminy Legionistów w Frydku-Mistku, mieszkający w sąsiednim Gródku Adolf Kaleta. W rozmowie z "Głosem Ludu" powiedział, że legioniści objęli budowę pomnika patronatem, lecz sfinansowany został przez bliżej nieokreślone osoby prywatne. Inicjatorzy upamiętnienia generała chcą, by ludzie przynosili tam kamienie i z nich sypali symboliczną mogiłę. Nie ma się co łudzić, że miejscowi legioniści wznieśli ten pomnik dla uczczenia "ogólnych" zasług generała Šnejdárka. Motorem ich działań było właśnie to, że dowodził czeskim oddziałom w walkach o Śląsk Cieszyński. Kaleta to potwierdza. – Josef Šnejdárek w 1919 roku jako dowódca jednostek czechosłowackich bronił tutaj czeskich interesów. Chociaż o przebiegu granicy decydowała komisja międzynarodowa, to jego w tym zasługa, że ta część Śląska Cieszyńskiego jest czeska.”
( [link widoczny dla zalogowanych] )


„…budeme lidem ukazovat, jak žili a bojovali Ti, kteří se valnou měrou zasloužili o znovu obnovení státu, který má ve znaku lva a zbavili nás hnusného symbolu nenáviděné orlice.”
( [link widoczny dla zalogowanych] )


Głosy przedstawicieli Kongresu Polaków:

„Jeżeli Šnejdárek ma być symbolem władania tym terenem przez Republikę Czechosłowacką i teraz Czeską, a my będziemy przeciw tej symbolice protestować, to może zostać to odebrane w ten sposób, że nasze społeczeństwo polskie nawet po dziewięćdziesięciu latach nie zaakceptowało faktu, że mieszka w RC.”

„Mielibyśmy się również zastanowić, kto spowodował, że na te tereny najechał Šnejdárek. To przecież nie wyszło z jego głowy, ale był wysłany przez rząd, który tutaj był. Był wtedy prezydent i był premier. Ktoś go tutaj wysłał.”

„…każdy naród ma prawo do swoich bohaterów. Co innego jest kontrowersyjna postać samego generała. Miał wyszkolenie w legii cudzoziemskiej i tam takie ekscesy, jak dobijanie rannych - proszę sobie przeczytać "Stonawa pamięta", gdzie jest to udokumentowane - miały miejsce. To rani nasze uczucia. Dlatego myślę, że tablica poświęcona gen. Šnejdárkowi powinna być w Orłowej, gdzie są polegli legioniści czescy. Nawet bym dopuścił takie stwierdzenie, że pomniczek na takim kopcu beskidzkim jest niegodny takiego generała.”

„Ja śmiem twierdzić, że naród czeski ma o wiele lepszych bohaterów niż bardzo dobry dowódca, który z 16 tys. żołnierzy walczył z cywilami. Nawet średniej jakości dowódca, i to bez mordowania cywilów, zdobyłby ten teren nie w ciągu dziesięciu dni, ale w trzy dni. Uważam, że nie możemy milczeć, ponieważ ta sprawa nie godzi tylko w nas Polaków, ale godzi w obywateli Śląska Cieszyńskiego, którzy teraz już są Czechami, ale ich przodkowie byli Polakami i nad nimi się znęcano, zamykano do więzienia i mordowano.”


„Nie ma sensu wprowadzać w to tysiące ludzi. Uważam bowiem, że my nie jesteśmy w stanie wytłumaczyć Czechom, o co tu właściwie chodzi. My tylko zaognimy konflikt. Moim zdaniem, jest jeszcze co stracić, bo już teraz w Bystrzycy polska tablica jest tak zamalowana jak jeszcze nigdy dotąd.”

„Obecne działania Rady Kongresu Polaków zmierzają do tego, żeby te fakty historyczne zostały przybliżone czeskim obywatelom po czesku i przez czeskich historyków. Powoli i bez emocji. Mają wyjść artykuły w tym sensie, jak np. ten "Proč takový pomnik by měl vadit občanům Těšínska?". Specjalnie nie Polakom, ale obywatelom.”

„Kto jest inicjatorem budowy tego pomnika? To są jednostki. To jest pan Kaleta, pan Majer i pięciu ludzi z Nydku, którzy się bawią w nacjonalistów czeskich. A my robimy z tego tyle szumu!”

„Po co rozdrapywać te rany, my przecież tego Zaolzia nie wrócimy do Polski.”

„Nie wiem, jak by reagowali nasi współobywatele, gdyby postawiono pomnik gen. Bortnowskiemu? „

„Jest jeszcze jedna ważna sprawa, o której nie było tu mowy. My nie mamy stanowiska ani opinii władz nadrzędnych z Warszawy i Pragi. Co one o tym myślą? My to wszystko rozgrywamy na naszym poletku.”
( [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Echa "Wojny siedmiodniowej"
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu