Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Dla wielbicieli - żywieckie Muzeum Czynu Zbrojnego
Piotrek
Administrator

Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 5888
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Żywiec/Sienna

Kod:
Od blisko dwóch tygodni w Żywcu można zwiedzać Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny. To co wyróżnia go spośród innych, to miejsce w którym się mieści – schron bojowy.

W schronie bojowym, obok budynku żywieckiego Miejskiego Centrum Kultury od dwóch tygodni działa Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny. Ma ponad 100 metrów i kształt litery C. Powstało z inicjatywy członków Klubu Miłośników Oręża Polskiego „Lech”, którzy przez kilka miesięcy adaptowali schron na potrzeby muzeum.




– Powołując do życia tę placówkę chcieliśmy, aby zbiory które w nim się znajdują upamiętniały udział mieszkańców naszego regionu w szeroko pojmowanym dziele odzyskania i utrzymania niepodległości naszego narodu. A trzeba zaznaczyć, że wkład ten był dość znaczny – tłumaczy Artur Caputa z Klubu Miłośników Oręża Polskiego „Lech”.

W nowo powstałym muzeum znajdziemy zdjęcia, dokumenty, wyposażenie i uzbrojenie żołnierzy na przestrzeni wieków XIX i XX oraz uzbrojenie i wyposażenie używane w latach 1939/45. Istotną częścią ekspozycji są zdjęcia z podobiznami żołnierzy z Żywiecczyzny, którzy zginęli w Katyniu. Wszystkie zbiory, których jest około 300, są prywatną własnością członków „Lecha”.

– Ekspozycję jest chronologiczna, rozpoczyna się od Legionów Piłsudskiego, kolejno przez wojnę 1914/18, wojnę 1918/20, przez Kampanię Wrześniową aż do 1945 roku. W planach mamy udokumentowanie działań już od Powstania Styczniowego, wciąż jednak zbieramy materiały – tłumaczy Artur Caputa.

– Efekt jest bardzo fajny i bardzo ciekawy. Myślę, że ktokolwiek przyjdzie i zobaczy muzeum oraz jego wnętrze, będzie zadowolony – zapewnia Dariusz Piotrowski z żywieckiego MCK.

Klub Miłośników Oręża Polskiego „Lech” powstał kilka lat temu z inicjatywy grupki miłośników militariów i historii. Od paru lat opiekują się schronem bojowym „Wędrowiec” w Węgierskiej Górce, gdzie otwierają sezonowo wystawę „Wrzesień 1939”. Od pewnego czasu dokonania Miłośników Oręża Polskiego cieszą się coraz większym zainteresowaniem, toteż w ostatnim okresie poszerzyło się grono jego fanów.

Muzeum Czynu Zbrojnego Żywiecczyzny dostępne jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00 – 15.00, oraz w sobotę i niedzielę w godzinach: 9.00 – 13.00. Za wstęp trzeba zapłacić 3 złote.


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Piotrek dnia Czw 8:46, 02 Cze 2011, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

nie, żebym od razu narzekał, ale godziny pracy muzeum są takie, że automatycznie dyskwalifikują obiekt dla indywidualnego zwiedzającego. Nie wiem, kto odpowiada za działalność muzeum - wygląda na to, że MCK, bo godziny pracy są typowo "samorządowo-urzędowe", więc podejrzewam, że opiekować będzie się tym ktoś "oddelegowany". Wiadomo, że generuje to koszty, ale - w tygodniu ktoś normalnie pracujący tam nie zajrzy, bo jest otwarty centralnie w godzinach pracy, w weekend musiałby się zrywać rankiem, żeby zdążyć przed 13-tą... więc albo nastawienie od razu tylko na spędzone wycieczki szkolne albo otworzenie dla samego otworzenia - bo chyba nikt nie sądzi, że zwłaszcza ludzie spoza miasta będą się tak poświęcać, aby zarywać pracę albo poranki dla odwiedzin...

to jest niestety problem wielu małych i regionalnych muzeów w Polsce - albo działają tylko po wcześniejszej rezerwacji albo w takich godzinach, że bez wzięcia urlopu nie ma możliwości tam zajrzeć. Mało turystów, mało kasy i koło się zamyka...
Zobacz profil autora
Dla wielbicieli - żywieckie Muzeum Czynu Zbrojnego
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu