Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
37 punktów na mapie małopolskiego szlaku frontu z I wojny św
menelkij


Dołączył: 19 Lis 2006
Posty: 937
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Glisne, hej!

[link widoczny dla zalogowanych]

Z 37 historycznych obiektów i miejscowości, położonych wzdłuż liczącej ok. 450 km głównej drogowej osi, będzie się składał małopolski odcinek powstającego krajowego Szlaku Turystycznego Frontu Wschodniego I Wojny Światowej.

Jak poinformował PAP Małopolski Wojewódzki Urząd Marszałkowski, tworzenie szlaku jest formą przygotowań do zbliżającej się setnej rocznicy wybuchu „wielkiej wojny”.

Oprócz Małopolski historyczna trasa będzie przebiegała przez siedem innych województw. - Małopolski odcinek stanowi jeden z najważniejszych i najmocniejszych turystycznie i kulturowo fragmentów szlaku – podkreśliło w informacji dla PAP biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.


Przez ostatnie dwa lata Polskie Towarzystwo Turystyczno–Krajoznawcze w Tarnowie, w partnerstwie ze starostwami tarnowskim i gorlickim, opracowało koncepcję przebiegu szlaku i naniosło go na mapę. Dokonało też inwentaryzacji obiektów wraz z dokumentacją fotograficzną i pozycjonowaniem GPS.

PTTK w Tarnowie, za pomocą tablic informacyjnych w trzech językach, oznakowało 37 punktów – obiektów i miejscowości szczególnych z punktu widzenia historycznego i turystycznego.

Prezes PTTK w Tarnowie Andrzej Łabno powiedział PAP, że oznakowane obiekty są położone wzdłuż głównej drogowej osi szlaku, liczącej ok.450 km.

Dodał, że ten główny szlak biegnie z Tarnowa przez Gorlice, Nowy Sącz, Limanową, Wieliczkę, Kraków do Książa Wielkiego.

Dotychczasowe dwuletnie prace nad tworzeniem szlaku sfinansowało województwo małopolskie wysokości 100 tys. zł.

Biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego poinformowało, że koszty kolejnych dwuletnich działań pokryje Unia Europejska w wysokości ponad 6,5 mln zł. Do finansowania budowy szlaku przyłączą się również samorządy terytorialne.

Nad odtworzeniem trasy przez najbliższe dwa lata będzie pracowało województwo małopolskie i dziewięć jednostek samorządu terytorialnego (powiat gorlicki i tarnowski, miasto Gorlice, gminy: Gorlice, Uście Gorlickie, Biecz, Łużna, Sękowa, Klucze).

Do 2014 r. na małopolskim szlaku będzie wybudowana 32-km droga pieszo-rowerowa prowadząca z Gorlic, przez Szymbark, Sękową, Zagórzany, Binarową do Biecza.

Za pomocą tablic informacyjnych oznakowanych zostanie 86 cmentarzy.

Wyposażone w infrastrukturę turystyczną będą Krzywopłoty – miejscowość przez którą przemaszerowały Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego i gdzie w listopadzie 1914 r. rozegrała się bitwa.

Przystosowane do funkcji turystycznej zostaną obiekty historyczne w powiecie gorlickim (m.in. odbudowana zabytkowa gontyna na cmentarzu wojennym nr 123 w Łużnej oraz kompleksowo wyremontowany cmentarz nr 46 na wzgórzu Beskidek w Koniecznej). Na jego obszarze w maju 1915 r. doszło do tzw. bitwy gorlickiej. W jej wyniku Galicja i Austro-Węgry przerwały front rosyjski.

Główna oś szlaku, ścieżki rowerowe będą darmowo udostępniane zwiedzającym przez cały rok.

Małopolski Urząd Marszałkowski spodziewa się, że odtworzony front przyciągnie nie tylko Polaków, ale i rodziny ofiar poległych podczas I wojny światowej Niemców, Rosjan, Ukraińców, Austriaków, Białorusinów, Węgrów, Czechów, Słowaków, których prochy spoczywają na ponad 400 cmentarzach w centralnej i wschodniej Małopolsce.

Ogólnopolski Szlak Turystyczny Frontu I Wojny Światowej powstaje od 2010 r. i zostanie skończony w 2014 r. Na terenie każdego z ośmiu województw (lubelskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie oraz warmińsko – mazurskie), przez które przebiega, znajdzie się ok. 40 zróżnicowanych obiektów związanych z "wielka wojną".

Jak powiadomił PAP Urząd Marszałkowski w Małopolsce, ideą powstania szlaku jest wykreowanie i promocja nowej atrakcji turystycznej o znaczeniu ogólnopolskim oraz wykorzystanie do celów turystycznych zachowanych miejsc walki, obiektów i materialnych śladów I wojny światowej na ziemiach polskich.

- Projekt ma również przyczynić się do przywrócenia właściwej rangi działaniom wojennym i wydarzeniom, jakie rozegrały się na froncie wschodnim. Były one dla Europy tak samo ważne jak te, rozgrywające się na froncie zachodnim - napisał w informacji prasowej dla PAP Urząd Marszałkowski.

Inicjatorem odtworzenia historycznego szlaku jest łódzki dziennikarz i tłumacz Michał Jagiełło. Szlak - według pomysłodawcy - ma być atrakcją turystyczną na skalę przypominającą francuskie Verdun.

(MWL)
Zobacz profil autora
37 punktów na mapie małopolskiego szlaku frontu z I wojny św
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu