Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Explorers Festiwal - Festiwal Gór
taki1gość


Dołączył: 12 Gru 2008
Posty: 1801
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: NIEPOŁOMICE

Explorers Festiwal - Festiwal Gór

W tym roku już po raz jedenasty odbywa się w Łodzi Explorers Festival, czyli jeden z największych w Europie festiwali gór, przygody i podróży. W dniach 18-22 listopada w Sali Kinowej Politechniki Łódzkiej pojawią się największe gwiazdy światowej eksploracji, alpinizmu i sportów ekstremalnych, m.in. Will Steger, James Hooper. Wstęp jest całkowicie wolny.

Pasja, przygoda, wielkie marzenia i wielcy odkrywcy - wśród zaproszonych gości będą m.in. Will Steger (legenda eksploracji polarnej i członek historycznej wyprawy TransAntarctica Expedition ?89), James Hooper (Wyprawa Roku 2008, wg. National Geographic) oraz Elizabeth Wald (światowa znakomitość w dziedzinie fotografii reportażowej).

Jak co roku w sobotni wieczór wręczone zostaną nagrody:
- Explorer - dla największych zdobywców i odkrywców Ziemi
- Camera Extreme - dla najwybitniejszych twórców dzieł o eksploracji, sportach ekstremalnych i działaniach niezwykłych.

Głównej części festiwalu będą towarzyszyły również odbywające się na Stratosferze zawody wspinaczkowe "Zdobywamy Everest" oraz Wielka Lekcja Geografii, której celem jest rozwijanie wśród młodzieży pasji poznania. W Manufakturze pokazana zostanie także organizowana wspólnie z Greepeace wystawa "Planeta w gorączce" poświęcona skutkom globalnego ocieplenia.
Ponadto, w niedzielny wieczór w klubie "Wytwórnia" odbędą się koncerty: Wojciecha Hofmanna, Anthimos & Skowron United oraz Ryszarda Sygitowicza & Jacka Królika.
Więcej informacji na: [link widoczny dla zalogowanych]


Program 11. Explorers Festival:


18 listopada (środa) Sala widowiskowa - al. Politechniki 3a w Łodzi


18.15 Otwarcie festiwalu

18.30 Top Kino - Dobre filmy. Uznani twórcy.
Arwa Tower - Uderzenie Błyskawicy / Arwa Tower - Lightning Strike
reżyseria: Christoph Frutiger, Christine Kopp, Stephan Siegrist
scenariusz : Christine Kopp
zdjęcia: Christoph Frutiger
zdjęcia podczas wspinaczki: Stephan Siegrist , Thomas Senf, Denis Burdet, Ines Papert, Anita Kolar
producent: Christoph Frutiger, cffilm / Stephan Siegrist (Szwajcaria)
rok produkcji: 2008
treść: pierwsze wejście północną ścianą na Arwa Tower, prestiżowy sześciotysięcznik w Himalajach Garhwalu; skrajnie ekstremalna droga nazwana Lightning Strike

19.35 Na szczytach świata - wspomnienie o Jerzym Kukuczce
Południowa ściana Lhotse pozostawała jednym z największych wyzwań wspinaczkowych. Nikt jeszcze wtedy nie pokonał tego wielkiego urwiska, bo trudności były tej klasy, że mogli zmierzyć się z nimi tylko prawdziwi herosi gór. Jerzy Kukuczka (Polska), jako drugi zdobył Koronę Himalajów, a styl, w którym to uczynił, pozwala nazywać go największym pośród największych himalaistów wszech czasów. Dwadzieścia lat temu, w 1989 roku, poprowadził wyprawę pod Lhotse i gdy po pokonaniu wszystkich trudności otworzył drogę na szczyt, zdarzyło się to najboleśniejsze. Uległa dotąd góra postanowiła zatrzymać Go. Nie na chwilę........, na zawsze. Cecylia Kukuczka i jej wspomnienie o Jurku.

20.50 Pejzaże przelotne
Co roku, od siedmiu lat, pakuje swój paralotniowy ekwipunek do pełnoletniego Nissana i rusza w niekończącą się podróż po Polsce. Dla niego każdy start i każdy lot jest inny. Odrywa się od ziemi, by z aparatem fotograficznego i kamerą poczuć się jak łowca niezwykłości, który wypatruje skarbów natury lub stworzonych przez człowieka. Dariusz Bógdał (Polska) unosząc się gdzieś wysoko, odkrywa i rejestruje obraz świata, którego nie dostrzeżemy z naszej chodnikowej perspektywy. Obraz mozaiki barw i kształtów, śladów przeszłości i zalążków przyszłości, poruszający wyobraźnię i budzący tysiące skojarzeń i odniesień. Zobaczymy Polskę naprawdę inaczej.

22.00 zakończenie wieczoru

19 listopada (czwartek) Sala widowiskowa - al. Politechniki 3a w Łodzi

18.10 Zaczęło się w Polsce: Wyżej niż kondory - trzy lata eksploracji
W latach 2005 - 2007 zorganizował trzy wyprawy w Andy śladami polskich, pionierskich ekspedycji górskich z lat trzydziestych XX wieku. Wojciech Lewandowski (Polska) o magicznej więzi z chłopakami z tamtych lat, o fascynacji nieokiełznanymi górami, gdzie hula dziki wiatr viento blanco, wysoko szybują kondory, a po zboczach wędrują stada wigoni i gwanaco, o przyjaźni, radości odkrywania i wędrowania przez pustynie i penitenty, i o marzeniach, które spełniają się.

19.40 Czas próby
Ci, którzy widzieli Ziemię z kosmosu zachwyceni są jej urodą. Gdzieś, pośród dominującego błękitu, oprócz wielkich lądów, pewnie dostrzegli też setki tajemniczych zielonych wysp i wysepek rozrzuconych na oceanie. To mogły być Filipiny, ojczyzna Abigail Jabines. Dla niej i milionów jej rodaków fascynujące miejsce do życia, którego przyszłość, podobnie jak wielu innych, zagrożona jest dramatycznymi skutkami zmian klimatu. Dla wszystkich nadciąga czas próby i odpowiedzialności za to, czy chcemy i potrafimy ochronić przed zagładą tak wspaniałe zakątki na naszej planecie jak te, przez które poprowadzi nas Abigail.


20.55 Alaska - życie niczym przygoda
Alaska, nieujarzmiona kraina północy, kojarzy się z tak trudnymi warunkami, że rzadko ktoś przyzwyczajony do cywilizacji wybiera ją na miejsce do życia. Keizo Funatsu (Japonia) znalazł tu jednak to, czego tak naprawdę szukamy chyba wszyscy. Oddalenie od wielkich społeczności i ich nierozwiązywalnych problemów. Dziś już wie, że Alaska ze swoim majestatycznym pięknem uzależnia, ale tak wiele jednocześnie daje. Każdy dzień tutaj jest nieustającą przygodą w towarzystwie psów Husky, wiernych towarzyszy podczas wypraw lub wyścigów psich zaprzęgów, a sposób życia, całkowicie zależny od natury, rozwija silne i bezcenne więzi łączące ludzi.


22.10 zakończenie wieczoru


20 listopada (piątek)

9.20 Wielka Lekcja Geografii
Aula Główna Wydziału Prawa UŁ
ul. Kopcińskiego 8/12 w Łodzi
współorganizator: Uniwersytet Łódzki, Biuro Informacji i Promocji UŁ

10.00 Biznes i Pasja - panel dyskusyjny
Wydział Zarządzania UŁ
ul. J. Matejki 22/26 w Łodzi
współorganizator: Uniwersytet Łódzki, Wydział Zarządzania UŁ

Goście panelu:
William Steger (USA)
Victor Boyarsky (Rosja)
Geoffrey Somers (Wlk. Brytania)
Simone Origone (Włochy)
Moderator:
Bartłomiej Kurzyk (Uniwersytet Łódzki)
Goście panelu, na przykładzie własnych doświadczeń, pokażą jakie znaczenie może mieć świat biznesu dla rozwijania zainteresowań i odwrotnie, jak prawdziwa pasja może wpływać na rozwój biznesu.

11.00 Ekstremalny dokument
Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa Telewizyjna i Teatralna
ul. Targowa 61 w Łodzi
Warsztaty filmowe i fotograficzne
Pavol Barabáš (Słowacja) - film dokumentalny
Elizabeth Wald (USA) ? fotografia reportażowa

16.00 Pod taflą oceanu
pokaz filmu trójwymiarowego - IMAX
(kino Orange IMAX - Manufaktura, wyłącznie dla uczestników Wielkiej Lekcji Geografii)

Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi

18.00 Jerzy Kukuczka ? rozmowa sprzed lat
Inscenizacja studentów
Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej
w Łodzi
18.50 Top Kino
Dobre filmy. Uznani twórcy.
Gość Top Kina ? Pavol Barabáš (Słowacja)
Uczestniczył w wielu ważnych i fascynujących ekspedycjach na wszystkich siedmiu kontynentach. Dla tego profesjonalnego operatora i reżysera ? dokumentalisty poznawany świat zawsze staje się inspiracją do powstania kolejnych filmów, w których opisuje i próbuje ocalić to, co jeszcze istnieje, ale z każdym dniem cofa się pod naporem cywilizacji. Przekaz, którym posługuje się w swoich filmach ma wymiar znacznie szerszy, niż tylko poznawczy. Ma alarmować i zmuszać do zachowań koniecznych dla ochrony ginących małych społeczności i kultur. Dlatego bardzo często wyprawia się w dziewicze rejony Nowej Gwinei, do Afryki, do wenezuelskiej dżungli. Równie ważne są dla niego problemy egzystencjalne i wybory jakich dokonują ludzie poddani wpływowi ekstremalnych warunków lub ograniczeni własnymi możliwościami.


20.25 Australijska odyseja z wielbłądami
Geoffrey Somers (Wlk. Brytania), jeden z najbardziej znanych poszukiwaczy przygód w Arktyce i na Antarktydzie, uhonorowany przez Królową Anglii Orderem Imperium Brytyjskiego, zorganizował wielką wyprawę przez niedostępną i dziką....... Zachodnią Australię. Dwóch ?twardzieli?, trzy wielbłądy i dwa tysiące kilometrów po piaszczystych bezdrożach. Dziewięćdziesiąt siedem trudnych dni, z których każdy miał swoją historię wartą opowiedzenia. ? Poznaliśmy prawdziwą Australię i jesteśmy pod wrażeniem jej bogactwa i różnorodności - to podsumowanie uczestników tej szczególnej ekspedycji.

22.00 zakończenie wieczoru


21 listopada (sobota)

10.00 Zdobywamy Everest - zawody wspinaczkowe
Bicie rekordu świata w szybkości wejścia na wysokość Everestu (8848 m) ustanowionego w roku ubiegłym. Weź udział w zawodach i zostań rekordzistą świata. Adrenalina, dobra zabawa i pamiątkowa koszulka dla każdego uczestnika.
Manufaktura - ściana wspinaczkowa CW Stratosfera

Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi

14.20 Demon szybkości
Gdy staje na szczycie góry, bardziej przypomina kosmitę, który przed chwilą wylądował na Ziemi, niż światową gwiazdę......narciarstwa. Specjalnie wybrane stoki, futurystyczne, opływowe kombinezony, perfekcyjna pozycja, pozwalają mu zjeżdżać na nartach z prędkością ponad 251 km/godz., co jest absolutnym rekordem świata. Simone Origone (Włochy) jest również wielokrotnym Mistrzem i zdobywcą Pucharu Świata w tej ekstremalnej odmianie narciarstwa sportowego. Zawsze podkreśla, że najtrudniejszym, bo niewidocznym rywalem, jest dla niego..... czas, który wymusza całkowite panowanie nad ciałem i emocjami, a to wydaje się niemożliwe, bo właśnie szybkość wywołuje spotęgowane emocje, adrenalinę, i dostarcza szczególnego rodzaju przeżyć.

15.30 Od bieguna do bieguna
Tego, co zaplanowali, nikt jeszcze nie dokonał. Wyprawa od magnetycznego bieguna północnego do magnetycznego bieguna południowego, prawie czterdzieści tysięcy kilometrów, przez czternaście krajów, przy użyciu jedynie siły własnych mięśni i sił natury. Na nartach, z wykorzystaniem psich zaprzęgów, żaglówki i rowerów. James Hooper i Robert Gauntlet (Wlk. Brytania), dwaj dudziestolatkowie, wyruszyli 8 kwietnia 2007 roku na spotkanie z przygodą życia. Dziewiątego maja następnego roku zakończyli ją w Sidney, w Australii. Stali się inspiracją dla wielu młodych ludzi na całym świecie, dali im wiarę i przekonanie, że warto mieć również i te..... wielkie marzenia.

16.50 Zaczęło się w Polsce: Drogi do wolności
W tym roku przypada 70. Rocznica Wybuchu II Wojny Światowej. To właściwy moment na przywrócenie pamięci o wielu wspaniałych Polakach, wielkich postaciach taternictwa, alpinizmu i eksploracji, z czasów poprzedzających wojnę. Tych, którzy walczyli z zaborcą i niemieckim okupantem. Niektórym nie dane było przetrwać czasów zniewolenia i wojennej zawieruchy. My, za ich postawę, jesteśmy Im winni nasz szacunek i pamięć. Karol Englisch, Mariusz Zaruski, Władysław Ziętkiewicz, Jan Sawicki, Tadeusz Orłowski, Józef Krzeptowski, Maciej Kozłowski, to tylko kilka legendarnych postaci, do losów których nawiążą w specjalnej prezentacji Andrzej Paczkowski i Józef Nyka (Polska).


18.25 ŚWIATOWE NAGRODY EXPLORER I CAMERA EXTREME 2009
EXPLORER & CAMERA EXTREME INTERNATIONAL AWARDS 2009
uroczystość wręczenia nagród Explorer największym odkrywcom i zdobywcom oraz nagrody Camera Extreme, przyznawanej najwybitniejszym twórcom dzieł o eksploracji, sportach ekstremalnych i działaniach niezwykłych.

19.10 Dziki Afganistan podróże do zapomnianego świata
Afganistan odwiedziła już osiem razy i jest pod ogromnym wrażeniem tego surowego i dumnego kraju. Zapuszczając się w jego odległe, zapomniane zakątki, znajduje świat niezmieniony od stuleci. Elizabeth Wald (USA) zajmuje się fotografią od lat, ale dopiero tutaj poczuła, że ma do czynienia z czymś niepowtarzalnym, wymagającym od niej szczególnej wrażliwości artystycznej i skupienia się na przekazie pozbawionym jej własnych emocji odnoszących się do świata, z którego pochodzi. Jej fotogramy z dzikiego, północno ? wschodniego Afganistanu i gór Pamiru afgańskiego, są mistrzowską opowieścią o ludziach, ich codzienności, urodzie wyniosłych gór i.... nieistniejącym tutaj czasie, w której każdy kadr świadczy o tym, że mamy do czynienia ze znakomitością w dziedzinie fotografii.


20.55 Odwrót lodowców
Na świecie jest niekwestionowanym autorytetem i żyjącą legendą eksploracji polarnej, a jego osiągnięcia weszły już do historii świata w tej dziedzinie, jak chociażby słynna TransAntarctica Expedition, poprowadzona przez niego w 1989 roku. Od ponad czterdziestu pięciu lat przemierza rejony arktyczne. To dla niego miejsca magiczne. Jedne z nielicznych już na Ziemi, które zachowały naturalną dzikość, surowe piękno i nieskażone środowisko, i które wymagają dziś szczególnej ochrony ze strony człowieka. William Steger (USA) od wielu lat obserwuje bowiem również dramatyczne skutki ocieplania się klimatu i wykorzystując własną fundację, w każdy możliwy sposób walczy o Arktykę i Antarktydę. Być dziś biernym w tej sprawie, to godzić się na unicestwianie naszej planety i ograbianie jej ze środowiska naturalnego. Przed nami podróż przez lodowe raje: Antarktydę, Grenlandię, Ziemię Baffina, wyspę Ellsemera. Czy za kilkadziesiąt lat, przyszłe pokolenia będą mogły też to zobaczyć?


22.15 zakończenie wieczoru22 listopada (niedziela)

Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi

14.20 Adrenalina do kwadratu
BASE ? skrajnie ekstremalna forma swobodnego lotu przyciąga coraz większą rzeszę śmiałków, oczekujących potężnej dawki adrenaliny. Wysoka skała, wielki maszt czy drapacz chmur, są dla nich najlepszym miejscem do skoków. Wiedzą, że za każdym razem ocierają się o delikatną granicę równowagi pomiędzy tym, co jest możliwe, a tym, od czego nie ma już powrotu. Aleksander Domalewski (Polska) wykonywał skoki BASE na całym świecie. Ostatnio, jako pierwszy Polak, skoczył z największego wodospadu świata, mierzącego tysiąc metrów, Salto Angel w Wenezueli.

15.40 Jeden krok dalej
Wspina się znakomicie. Słynne są jego lodowe i mikstowe drogi. Równie dobrze radzi sobie na desce snowboardowej, czego dowiódł podczas ekstremalnych zjazdów z sześciu szczytów zaliczanych do Korony Ziemi. Everest - ostatni z korony ? za pierwszym razem nie pozwolił mu sięgnąć po nią. Stephen Koch (USA) i jego dwie pasje, z wielkimi górami Alaski, Patagonii, Afryki, Ameryki Północnej i zmaganiami z najwyższą górą świata w tle.

17.15 Moda na Biegun
Jest coraz więcej tych, którzy choć na chwilę chcą uciec od codzienności w świat prawdziwej przygody. Od niedawna, wyprawy na Biegun Północny stały się znacznie łatwiejsze. Sezonowa baza rosyjska Barneo znacznie skraca drogę i daje poczucie większego bezpieczeństwa. Victor Boyarsky (Rosja), dyrektor Muzeum Arktyki i Antarktydy w Sankt Petersburgu, ikona rosyjskiej eksploracji polarnej założył ją, by dać szansę dotarcia na biegun dobrze przygotowanym amatorom pod okiem profesjonalnych przewodników. Doskonale wie, że nic nie kształtuje charakterów tak, jak pokonywanie własnych słabości w obliczu realnego zagrożenia.


Adventure & Music Meeting
Sala widowiskowa Wytwórnia
ul. Łąkowa 29 w Łodzi

Koncerty dedykowane Krzysztofowi Pankiewiczowi

18.30 muzyka - gitara live: Wojciech Hoffmann (Polska)
obraz: Norman Kent (USA)


19.15 muzyka live: Anthimos ? Skowron United (Polska)
wizualizacja live: VJ Majonez (Polska)


20.50 muzyka live: Ryszard Sygitowicz & Jacek Królik (Polska)
wizualizacja live: VJ Majonez (Polska)

22.00 zakończenie festiwalu


18 - 22 listopada 2009 r.
Sala widowiskowa
al. Politechniki 3a w Łodzi


Ostatnio zmieniony przez taki1gość dnia Śro 10:28, 28 Paź 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Explorers Festiwal - Festiwal Gór
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu