Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Denis Urubko 5 września w Krynicy-Zdrój
menelkij


Dołączył: 19 Lis 2006
Posty: 937
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Glisne, hej!

[link widoczny dla zalogowanych]

5 września do Krynicy-Zdrój przyjedzie znakomity rosyjski himalaista Denis Urubko, by spotkać się z uczestnikami odbywającego się wtedy PZU Festiwalu Biegowego. Spotkanie zaplanowano na godz. 20:00 w otwartej i bezpłatnej formule w sali Pijalni Głównej.

Termin: 5 września 2014 r.
Miejsce: Beskid Sądecki, Krynica-Zdrój
Denis Urubko

Denis Urubko

Rosjanin, służył w szeregach Centralnego Klubu Armii Kazachstanu, gdzie ukończył służbę po 18 latach w stopniu porucznika, to jedna z największych gwiazd światowego himalaizmu, jeśli nie największa. 21 razy dokonał wejścia na ośmiotysięczniki, w tym jako pierwszy zimą na Makalu czy Gaszebrum II. W tym również wytyczył nowe drogi na ośmiotysięcznikach, dokonując wejścia w stylu alpejskim. Pomimo tego, że w dzieciństwie miał astmę. Zdobywca Korony Himalajów - 14 ośmiotysięczników bez użycia tlenu. Ale też wybitna osobowość, społecznik i trener.

Lista osiągnięć Denisa Urubko obejmuje także m.in. wejścia na wszystkie pięć 7-tysięczników byłego Związku Radzieckiego, uzyskując tytuł "Śnieżnej Pantery". Dokonał tego w 1999 roku w zaledwie 42 dni (do dziś niepobity rekord). Samą Koronę Himalajów zdobył w rekordowym czasie 9 lat.

Sportowy dorobek Denisa Urubko tworzą także imprezy biegowe. W grudniu 1999 roku uzyskał rekordowy czas w prestiżowych dorocznych zawodach na górze Amangielda (4000 m n.p.m.), a 14 września 2006 roku ustanowił rekord w biegu na najwyższy szczyt Europy – Elbrus. Odcinek od Azau (2400 m n.p.m.) do zachodniego szczytu góry (5642 m n.p.m.) pokonał w czasie 3:55:58, poruszając cały świat alpinistyczny. Dopiero po 4 latach 22-letni Polak Andrzej Bargiel pobiegł tu szybciej.

Polskich wątków w życiorysie Denisa Urubko nie brakuje. W maju 2001 roku przerwał atak na szczyt góry Lhotse (8100 m n.p.m.) i sprowadził do obozu osłabioną znaną polską alpinistkę Annę Czerwińską i jej pomocnika, dowodząc swojej klasy. Po dniu odpoczynku wszedł na szczyt. Podobnie postąpił w lutym 2003 roku, sprowadzając z K2 (z wysokości 7750m n.p.m) swojego partnera Marcina Kaczkana. Zdrowie, ale i życie Denisowi Urubko zawdzięcza co najmniej 5 innych alpinistów.

Prywatnie społecznik, wzięty dziennikarz i pisarz – trenował młodych alpinistów w Ałmaty, Kazachstan, zasiadał w zarządach kilku organizacji i był jurorem konkursów alpinistycznych, publikuje w rosyjskiej i światowej prasie, wydał 12 książek,, zrobił 3 krótkie filmy o alpinizmie.

– Denis Urubko to fenomen w świecie alpinizmu i gór. Mistrz sportu. Niedościgniony wzór, człowiek twardy jak skała, a przy tym wykazujący się empatią. Czujemy się zaszczyceni, że będziemy mogli gościć go w Krynicy – mówi Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca PZU Festiwalu Biegowego, biegacz i himalaista. Zaprasza na spotkanie z rosyjską legendą.

Z Denisem Urubko będzie można się spotkać w piątek 5 września o godz. 20:00 w Pijalni Głównej. Wstęp bezpłatny!
Zobacz profil autora
dariusz.mutantski


Dołączył: 03 Wrz 2014
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Czy Daniel ma też plany odwiedzić inne miast bo niestety nie mogę 5 uczestniczyć. Może zdołał bym go spotkać gdzie indziej.
Zobacz profil autora
Denis Urubko 5 września w Krynicy-Zdrój
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu