Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Termy w Gorcach coraz bliżej
menelkij


Dołączył: 19 Lis 2006
Posty: 937
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Glisne, hej!

[link widoczny dla zalogowanych]

Spółka Gorczańskie Wody Geotermalne w najbliższych dniach otrzyma od marszałka Małopolski Marka Sowy koncesję na wydobywanie i użytkowanie gorącej wody solankowej z odwiertu w Porębie Wielkiej.
- Jesteśmy po rozmowach z marszałkiem Sową, czeka nas jeszcze jedno spotkanie, podczas którego uzgodnimy szczegóły planu związane z eksploatacją - mówi starosta limanowski Jan Puchała. Oprócz jego powiatu do spółki należą gmina Niedźwiedź oraz miasto i gmina Mszana Dolna. Firma niespełna dwa lata temu uruchomiła próbnie odwiert z lat 70. minionego wieku. Okazało się, że woda ma 40 stopni Celsjusza i wydajność 16 m sześc. na godzinę.
Plany obejmują budowę zespołu basenów geotermalnych - krytych i otwartych - hotelu na 80 miejsc oraz centrum rekreacji i balneologii na bazie domu wczasów dziecięcych. Część pozyskanej z wody soli może również posłużyć do zimowego posypywania dróg. Projekt zgłoszono do kontraktu terytorialnego. Czy otrzyma dofinansowanie ze środków unijnych, zdecydują władze województwa małopolskiego i polski rząd.[link widoczny dla zalogowanych]

Wyboista droga do ciepłego źródła
Nie ma delfinarium, ani aquaparku na miejscu - niech będzie alternatywa. Miasto po raz kolejny zmierzy się z budową drogi do Olszówki i do basenów geotermalnych, które mają powstać w Porębie Wielkiej.

To na razie miejsce odwiertu gorących źródeł w Porębie Wielkiej. Póki co nikt nie potrafi powiedzieć kiedy powstanie tu ośrodek balneologiczny, a nawet kiedy połączy go z Rabką bezpośrednia droga.
To ma być największa inwestycja turystyczna powiatu limanowskiego. Inwestycję prowadzi spółka Gorczańskie Wody Termalne, której udziałowcami są pobliskie gminy, ze starostwem na czele. Są już przygotowane odwierty, przeprowadzone zostały badania źródeł. W planach jest stworzenie uzdrowiska termalnego, złożonego z 2 miejscowości - Szczawy, gdzie znajdują się wody mineralne, oraz Poręby Wielkiej z jej wodami solankowymi i przyszłą bazą balneologiczno-uzdrowiskową. - To nie konkurencja, tylko uzupełnienie oferty turystycznej Podhala o lecznictwo balneologiczne i zabiegi - podkreślał w kwietniu starosta Jan Puchała.

Termy z gorącą wodą będą mogły być wykorzystywane nie tylko do celów leczniczych, ale także rekreacyjnie przez turystów i mieszkańców.

Jednak, by inwestycja miała sens, musi zostać połączona z ofertą pobliskiej Rabki. By to było możliwe, niezbędna jest budowa drogi łączącej uzdrowisko z Porębą Wielką. A tu największym problemem jest jej fragment pomiędzy Rabką a Olszówką. Połączenie to może skrócić do zaledwie kilku kilometrów ponad 20-kilometrowę drogę między obydwoma miejscowościami.

Pierwsze podejście zakończyło się fiaskiem rabczańskiego samorządu - właściciele działek, przez które miała przebiegać droga, postawili trudne warunki.

- Mieliśmy przekształcić działki przy drodze na budowlane, a cena, której zażądali, kilkakrotnie przewyższała rynkowe stawki - wyjaśnia Robert Wójciak, wiceburmistrz Rabki. - Wtedy też nie mogliśmy przekształcić tych działek, bo byliśmy na etapie przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego, który musiał zgadzać się ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. A ono nie dopuszczało w tym miejscu zabudowy. Teraz to się zmieniło, bo jesteśmy na etapie zmiany studium.

Wiceburmistrz liczy, że uda się wprowadzić zmiany, które usatysfakcjonują właścicieli. Jednak wciąż pozostaje aktualna sprawa negocjacji. Jeśli i tym razem nie uda się przekonać właścicieli działek - nie wyklucza budowy tej drogi na mocy specustawy. Ta pozwala realizować inwestycje celu publicznego nawet mimo braku zgody właściciela gruntu. Otrzyma on odszkodowanie rynkowej wartości, którego może nie przyjąć i domagać się większego zadośćuczynienia w sądzie. To jednak nie wstrzyma inwestycji.
Zobacz profil autora
irena123


Dołączył: 31 Paź 2013
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

jeszcze są jakies inf


Ostatnio zmieniony przez irena123 dnia Śro 23:17, 06 Lis 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
fugazi


Dołączył: 15 Gru 2017
Posty: 95
Przeczytał: 4 tematy

Ostrzeżeń: 0/3

Ja jak zawsze jestem za!


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez fugazi dnia Pią 16:35, 24 Cze 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
beska1


Dołączył: 19 Mar 2020
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

No mi się dobrze swego czasu biwakowało w Pole biwakowe Szczawa Wiatrówki Ale generalnei to już dawno w takiej formei nei spędzałęm noclegów, ale warto szukać pytać, może ktoś coś więcej wie Very Happy
Zobacz profil autora
Termy w Gorcach coraz bliżej
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu