Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Poszukiwania łupków
menelkij


Dołączył: 19 Lis 2006
Posty: 937
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Glisne, hej!

[link widoczny dla zalogowanych]

Spółka Energia Karpaty Wschodnie chce szukać ropy naftowej i gazu ziemnego na terenie powiatu limanowskiego. Obszar poszukiwań to 368 km kwadratowych; obejmuje m. in. miasto i gminę Mszana Dolna oraz gminy Dobra, Kamienica i Niedźwiedź. Poszukiwania nie rozpoczną się jednak bez zgody środowiskowej wójta gminy Mszana Dolna, Bolesława Żaby.

Zanim jednak decyzja zostanie podpisana przez wójta, należy zbadać oddziaływanie prac poszukiwawczych na środowisko naturalne. Jest to zadanie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie oraz sanepidu. O zgodę na zaopiniowanie poszukiwań wystąpiły także dwie fundacje ekologiczne, Greenings Poland i Czysta Energia. Zgodę otrzymała tylko ta pierwsza, ponieważ to w jej statucie znalazły się odpowiednie zapisy o działaniu na rzecz ochrony środowiska.

Jeśli badania zyskają pozytywną opinię RDOŚ, sanepidu i fundacji Greenings Poland, wójt Żaba będzie mógł podpisać się pod decyzją środowiskową. On sam przypomina, że tereny które mają być objęte poszukiwaniami, wielokrotnie były badane pod tym kątem w przeszłości. Nie widzi jednak przeszkód do podpisania zgody: - Nie chcę zakładać niczego z góry, to tylko poszukiwania – mówi.

Postępowanie jest prowadzone przez Urząd Gminy Mszana Dolna, ponieważ na terenie tej gminy leży najwięcej terenu objętego koncesją na poszukiwania.

Jak dowiedzieliśmy się od Katarzyny Szybiak, kierownika Referatu Inwestycji i Gospodarki Komunalnej, postępowanie ciągle się toczy i wszystkie gminy, na terenie których planuje się odwierty, są na bieżąco informowane.

Decyzja ma zostać podjęta do końca lutego, rozpoczęcie badań może się jednak opóźnić, jeśli któraś ze stron złoży odwołanie.

Pełny obszar objęty koncesją znajduje się w granicach administracyjnych gmin: Dobra, Kamienica, Mszana Dolna, Mszana Dolna (gm. miejska), Niedźwiedź, Lubień, Pcim, Wiśniowa, Nowy Targ, Nowy Targ (gm. miejska), Ochotnica Dolna i Rabka-Zdrój.

Spółka Energia Karpaty Wschodnie, która ma zająć się poszukiwaniem ropy naftowej i gazu ziemnego, jest częścią brytyjskiej Aurelian Oil&Gas PLC.

Już w latach 70. na tych limanowszczyźnie prowadzono podobne poszukiwania, które wykazały śladową obecność ropy naftowej (m. in. w Słopnicach i Zamieściu). Wtedy z wydobycia złóż zrezygnowano, gdyż byłoby ono nieopłacalne.

Tym razem badania mają być dokładniejsze, a odwierty znacznie głębsze, nawet do pięciu kilometrów w głąb ziemi.

Do tematu będziemy jeszcze wracać.


Pożyjemy zobaczymy.
Zobacz profil autora
Poszukiwania łupków
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu