Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Maciejowa (stok) w tym roku nieczynna?
menelkij


Dołączył: 19 Lis 2006
Posty: 937
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Glisne, hej!

[link widoczny dla zalogowanych]


Podtatrze traci kolejny stok narciarski. Właściciele się nie dogadali
Data dodania: 2013-11-19 21:00:11 Ostatnia aktualizacja: 2013-11-19 22:13:54
Gazeta Krakowska
Łukasz Bobek

Podtatrze traci kolejny stok narciarski. Właściciele się nie dogadali
Rabka, Maciejowa. Tak było jeszcze w zeszłym roku, ale tej zimy wyciąg tu nie ruszy. Kiedy uda się go uruchomić? - nie wiadomo (ˆ Fot. maciejowa-ski.com)
Rabczański wyciąg, tak jak słynna niegdyś trasa w Zakopanem, przestanie działać, bo nie udało się dogadać z właścicielami gruntów.
Podtatrze traci kolejny stok narciarski. Tej zimy narciarze nie poszusują już na Maciejowej Górze w Rabce-Zdroju. Działający tam od dziesiątków lat wyciąg orczykowy został zamknięty, bo prowadzącym go przedsiębiorcom nie udało się dojść do porozumienia z właścicielami gruntów pod trasą narciarską.

Wyciąg narciarski Maciejowa-Ski, choć nie był nowoczesnym ośrodkiem narciarskim z wyciągiem krzesełkowym, od lat przyciągał miłośników białego szaleństwa. Głównie tych, którzy nie lubią wielkiego tłumu, jaki panuje na stokach narciarskich np. w Białce Tatrzańskiej. Teraz jednak to się skończyło.

Spółka Maciejowa-Ski, właściciel wyciągu, poinformowała na swojej stronie internetowej, że tej zimy wyciąg nie odpali.

"W związku z brakiem porozumienia z jednym z właścicieli gruntów na trasie zjazdowej, stacja narciarska Maciejowa-Ski w sezonie zimowym 2013/2014 będzie nieczynna i tym samym kończy działalność w obecnej formie...". Równocześnie spółka informuje, że prowadzi działania związane z rozbudową i modernizacją stacji.

Właścicielami spółki Maciejowa-Ski jest trzech przedsiębiorców z Myślenic. Udało nam się wczoraj porozmawiać z jednym z nich. Nie chciał jednakże w żaden sposób komentować sytuacji.

Więcej światła rzuca na całą sprawę Dominik Wójciak, mieszkaniec Rabki, który nie zgodził się na podpisanie umowy dzierżawy gruntu. Jak twierdzi, zrobił to, bo nie ma jak dojechać do swojego domu, który de facto leży już na stoku narciarskim. Droga dojazdowa do jego pensjonatu jest zarazem jedyną drogą dojazdową do wyciągu.

- Od kilku lat proszę gminę, by udrożniła mi drugą drogę za moim domem, która jest w posiadaniu gminy. Wtedy moją drogę oddam wyciągowi do dyspozycji, tak zresztą jak inne moje działki na stoku - mówi pan Dominik. - Dlatego w tym roku, gdy wyciąg zaoferował wszystkim właścicielom podpisanie umowy na kolejne trzy lata, odmówiłem. Chciałem podpisać, ale na dwa lata, tak by mieć dodatkowy rok, by przymusić gminę do przygotowania drogi dojazdowej. Wyciąg nie zgodził się na to - wyjaśnia Wójciak.

Jak mówi Ewa Przybyło, burmistrz Rabki, która brała udział w negocjacjach spółki Maciejowa-Ski z właścicielami terenów, gmina była gotowa utwardzić drogę, o której mówi pan Dominik. Co więcej, chciała także w tamten rejon pociągnąć kanalizację pod drogę, a potem wylać asfalt.

Problem w tym, że do drogi rości sobie pretensje inna mieszkanka rabczańskiej dzielnicy Słone, twierdząc, że to jej własność. Kobieta nie zgadza się na inwestycję. Co więcej, wpuściła na drogę geodetów dopiero wtedy, gdy przyszli ze strażnikami miejskimi.

Efekt jest taki, że stok nie ruszy zimą. - A szkoda, bo żyło z niego wielu mieszkańców dzielnicy Słone. Tam przecież są pensjonaty - mówi Antoni Rapacz z Rabki. Spółka Maciejowa-Ski kilka miesięcy temu chciała budować na Maciejowej wyciąg krzesełkowy. Te plany też na razie legły w gruzach.
Zobacz profil autora
krzysiu4454wz


Dołączył: 20 Kwi 2018
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Z jakiego powodu w tym rok uto będzie nieczynne bo bardzo mnie to ciekawi
Zobacz profil autora
włóczykij


Dołączył: 29 Lip 2016
Posty: 914
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: śląsk

A co to jest uto?
Zobacz profil autora
Maciejowa (stok) w tym roku nieczynna?
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu