Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Opisy szczytów
ammo


Dołączył: 18 Kwi 2006
Posty: 1277
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Babia Góra 1725m n.p.m


(Inaczej Diablak, ale również Królowa Beskidów, Matka Niepogód tudzież Wielka Magura)

Najwyższy Beskidzki szczyt mieszczący się na terenie Beskidów Zachodnich - partia : Beskid Żywiecki - Pasmo Babiogórskie; Babiogórski Park Narodowy.

Sam masyw Babiej Góry ograniczony jest przełęczami Krowiarki (986m) i Jałowiecką (1017).
Mówiąc jeszcze ściślej główna kulminacja Wielkiej Babiej Góry to grzbiet, licząc od wspomnianej przeł. Krowiarki, zwanej też Lipnicką (jej dokładna wysokość do dziś jest kwestią sprzeczną) dalej przez spadzistą Sokolicę (1367m), Kępę (1521m) oraz Gówniak (1617) a kończąc na przeł. Brona która to oddziela Diablak od Małej Babiej Góry (Cyl).

Sylwetki Królowej Beskidów od strony:

Hali Miziowej:

[link widoczny dla zalogowanych]

Przeł. Lodowej:

[link widoczny dla zalogowanych]

Sokolicy:

[link widoczny dla zalogowanych]

Babia Góra jest szczytem granicznym, położonym na terenie Polski oraz Słowacji. Jednak większa część zalega po naszej stronie. Cały odcinek grzbietu od Krowiarek po szczyt Diablaka mieści się na terenie Polski. Dopiero na samym wierzchołku wita nas granica państwowa, która oddziela dalszą część masywu po przeł. Brona i dalej w stronę przeł. Jałowieckiej.

Walory estetyczne\krajoznawcze:

Niezapomniany jest w pogodny dzień widok łańcucha Tatr Wysokich i Zachodnich, ciągnący się na pd. horyzoncie. Pomiędzy Tatrami a masywem babiogórskim leży u naszych stóp ogromna kotlina Orawy, a na wsch. od niej Podhale i Spisz. Nieco dalej bieleją skały i ostre szczyty Pienin. W prawo od Orawy błyszczy w dole tafla Orawskiego Morza, w prawo w głębi na pd. zach. widnieją Orawsko - Liptowskie Hale z charakterystycznym Choczem (1613m), jeszcze bardziej w prawo grzbiety Wielkiej i Małej Fatry. Na pd. zach. ponad bliskim kopulastym Pilskiem i jego sąsiadami, rozsiadło się gniazdo Rycerzowej i Wielkiej Raczy, a w prawo ciągnące się długimi wałami leśnymi pasma Beskidu Śląskiego z Baranią Górą, Skrzycznem i grupą Klimczoka. Na pn. nad doliną Skawicy z rozsianymi przysiółkami Zawoi w dole i na stokach, widać od Mędralowej, poprzez Jałowiec i Magurkę, ciągnące się pasmo Jałowieckie, a za nim w głębi ciemne linie lesistego Beskidu Małego. Na wsch. widać w skrócie bliskie pasmo Polic, a w dali szczyty Beskidu Makowskiego , Wyspowego i Gorców. Wybijają się tu szczególnie Łysina, nieco bliższy Strzebel, dalsza Śnieżnica, Luboń Wielki, Ćwilin, Łopień, Mogielica, Kudłoń i Turbacz. Na ich tle Syhlec, Kielik i w prawo od Kielika mało wyróżniające się pasmo Podhalańskie.

Na Babią Górę...:

Z bezpośrednich tras prowadzących na szczyt można wyróżnić następujące ścieżki:

- Ze Stańcowej Polany, zn. zielone - tzw. Pański Chodnik, około 2.30h. Po drodze ruiny schroniska Beskidenverein (nieopodal szczytu);
- Z przeł. Krowiarki przez Sokolicę, GSB około 2.30h;
- Ze schroniska na Markowych Szczawinach, GSB, około 1.45h;
- Ze schroniska na Markowych Szczawinach, zn. niebieskie - od Skrętu Ratowników żółte (perć), około 1.45h;
- Z chaty Slava Voda (Słowacja), zn. żółte, około 3h. Po drodze muzeum biograficzne Milo Urbana.

Przyroda Babiej Góry:

Przed milionami lat i ostatnią epoką lodową Diablak porastały lasy złożone z drzew i roślinności klimatu ciepłego, a także świerka, jedynego drzewa, które przetrwało późniejsze mrozy i śniegi. Po ostatnim okresie lodowym las świerkowy rozszerzył swój zasięg aż po Kępę i Kościółki i dopiero w rezultacie ponownego oziębienia przed około czteroma tysiącami lat górna jego granica zaczęła się obniżać, kosodrzewina rozrosła się w osobne piętro, a dolny regiel opanowały jodła i buk.
Górny regiel masywu Babiej Góry zalega karpacki bór świerkowy, przetykany zespołami jaworów. Towarzyszy mu zazwyczaj jarzębina, którą spotyka się na całym obszarze północnych stoków masywu, także w dolnym pasmie sosny górskiej.
Ogólnie rzecz biorąc szata roślinna na północnych stokach jest bogatsza i bujniejsza aniżeli na zboczach południowych, które otrzymują mniej opadu i tracą dużą ilość wilgoci z powodu silniejszego parowania.
Jedną z najbardziej charakterystycznych roślin jest silnie woniejący czosnek niedźwiedzi, którego całej łany spotyka się w wilgotnych miejscach regla dolnego. W reglu górnym bujnie rośnie i kwitnie ciemiężyca zielona. Knieję babiogórską bujnie podszywa paproć, przede wszystkim wietlica alpejska, a pod górną granicą lasu występuje symbol Parku Narodowego - okrzyn jeleni, posiadający tu jedyne stanowisko w Polsce.
Flora alpejska występuje najobficiej głównie w partiach skalistych. Do najpiękniej kwitnących należą: lilia złotogłów, omieg górski, jaskier platanolistny, goryczka kropkowana, różeniec górski, sasanka alpejska, zawilec narcyzowy, goździk skalny, miłosna górska, złocień okrągłolistny i wiele innych. Powyższe okazy wraz z kwiatami dość powszechnymi jak śnieżyczka przebiśnieg czy krokus objęte są ochroną prawną.
Za czołowego przedstawiciela babiogórskiego świata zwierzęcego uważa się rysia. Niedźwiedź brunatny i wilk pojawiają się tu sporadycznie. Zupełnie rzadki jest borsuk, którego kilka sztuk żyje w okolicy Czarnej Hali. Z ptaków gniazdują na Babiej Górze dwa alpejskie gatunki: płochacz halny zamieszkujący wśród głazów Diablaka oraz świergotek nawodny, czyli siwarnik w górnej granicy piętra kosodrzewiny. Książę puszczy, głuszec, tokuje wiosną najchętniej w zapadłych uroczyskach górnego regla, szczególnie pod Sokolicą, zaś cietrzewie można spotkać najczęściej w otoczeniu i na polance Suchego Stawku.

Budowa geologiczna:

Babia Góra zbudowana jest z fliszu piaskowcowo-łupkowego o dużej miąższości, o wyraźnym podziale na warstwy podmagurskie (piaskowce, łupki i margle powierzchniowe w dolnych partiach masywu) i magurskie (piaskowce o miąższości do 750 m). W skałach masywu odkryto liczne skamieniałości – głównie fauny numulitowej.


Ostatnio zmieniony przez ammo dnia Śro 23:23, 03 Paź 2007, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
ammo


Dołączył: 18 Kwi 2006
Posty: 1277
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Wielka Racza - 1236m n.p.m


Szczyt dominujący w pasmie Worka Raczańskiego, położony w głównym grzbiecie granicznym po stronie Polski i Słowacji.


Elementy ‘rzemiosła górskiego\turystycznego’ na terenie Wielkiej Raczy:

Zbudowane w 1934r. schronisko przez Oddział PTT w Bielsku spopularyzowało Wielką Raczę nie tylko wśród turystów letnich, lecz także otwarło dla turystyki narciarskiej znakomite tereny z wykorzystaniem okolicznych hal i polan.

Schronisko PTTK "Wielka Racza" - dziś:

[link widoczny dla zalogowanych]

Nowa strona www schroniska: [link widoczny dla zalogowanych]

Po stronie naszych sąsiadów dodatkowo powstał nowoczesny ośrodek narciarski. Tuż nad schroniskiem znajduje się drewniana wieża widokowa, która pomimo iż nie grzeszy stylistyką i wyniosłością absolutnie w 100% spełnia swoją zasadniczą rolę.
Od 1999r. na szczycie funkcjonuje turystyczne przejście graniczne – dla turystów pieszych jak i narciarskich.

O Wielkiej Raczy:

Sam szczyt jest niezalesiony dzięki czemu odsłania się przez nami 360 stopniowa panorama.

Na prawie połogim szczycie:

[link widoczny dla zalogowanych]

Podstawowym gatunkiem drzewostanu który zalega na zboczach W. Raczy jest buk oraz świerk. Domieszkę w tym wypadku stanowi jodła.
Wracając do analogii bezleśnego wierzchołka:
To niewątpliwie jedno z najdogodniejszych miejsc widokowych w Beskidach Zachodnich. W okolicznym B. Żywieckim z Wielką Raczą może konkurować chyba jednynie Pilsko oraz Babia Góra pod względem rozciągającej się szczytowej panoramy, konkretnie jej rozległości i urozmaiceniu. Tak więc w tej kwestii jest wiele do opisania.
W pobliskim kręgu widzenia można dostrzec najbardziej charakterystyczny łańcuch Małej Fatry ukazujący nam z jednej strony skaliste sylwetki popularnych Rozsutców a także, w lewo od nich prezentujące się zupełnie inaczej, tym razem łagodnie – kopuła, sąsiadującego wyższego Stoha i dalej ciągnącą się już bez większych przełączek grań poczynając od Południowego Gronia, Chleba, Wielkiego i Małego Krywania oraz Suchego – są to przewodnie wzniesienia Małej Fatry, z kolei Wielki Krywań stanowi najwyższą kulminację tegoż pasma (ok. 1708-09m n.p.m)

W skrócie, aczkolwiek sedno Małej Fatry:

[link widoczny dla zalogowanych]

Z Wielkiej Raczy – bardziej w prawo od Małej Fatry, ukazują się nam szczyty gór Strzyżowskich;
Nad dol. Wagu widoczny jest łańcuch Jaworników;
Na zachodzie piętrzą się pokaźne wierzchołki zagranicznego Beskidu Śląskiego, jak np. Knehyne o tej samej wysokości co Skrzyczne – 1257m, Smrek, Wielki Połom i najwyższa spośród wszystkich Łysa Góra – 1324m n.p.m.;
Na północy ponad bliższymi Rachowcem i Magurą góruje rozległy grzbiet Baraniej Góry oraz Skrzyczne z rozpoznawalną wieżą przekaźnikową;
Ku pn. – wsch. otwiera się widok na dolinę Soły. W prawo od niej wznoszą się kolejno Praszywka, Sucha Góra, Prusów, pobliska Bendoszka Wielka, nieco dalej w tle wyniosłe i majestatyczne hale Lipowskiej i lasy Romanki;
Dalej w prawo Muńcuł oraz dwuwierzchołkowa Rycerzowa, natomiast w samym już tyle kopulaste Pilsko jak również Babia Góra.

[link widoczny dla zalogowanych]

Nie można zapomnieć oczywiście, że przy dobrej widoczności jest okazja delektować się niezmiernie ciekawym widokiem na Tatry Wysokie i Zachodnie które poprzedza pasmo Gór Choczańskich z nadzwyczaj wyrosłym szczytem o nazwie Wielki Chocz (1608m n.p.m).

Coraz popularniejsze stają się wypady specjalnie na wschód tudzież zachód słońca z Wielkiej Raczy. W mojej ocenie niewiele odbiegają od tych, które można zaobserwować na Pilsku czy Babiej Górze, która ma często opinie bezkonkurencyjnej.
Oto fragment krajobrazu w czasie wschodu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Na Wielką Raczę:

> z Rycerki (przysiółek Kolonia): znaki żółte, około 1.45h; 5km; ok. 530m deniwelacji

> z przeł. Pod Banią:
wariant 1:
znaki czerwone, ok. 3.15h; 10km; suma podejść: 410m, zejść: 250m
wariant 2:
znaki niebieskie grzbietem granicznym: ok. 3.15\3.30h, ok. 10km.; suma podejść: 500m, zejść: 350m

> ze Zwardonia:
wariant 1:
znaki czerwone:
około 5h; 13,8km; 780m deniwelacji
wariant 2:
znaki niebieskie grzbietem granicznym: znaki niebieskie; 5h; 13km; 910m deniwelacji

> od górnej stacji wyciągu narciarskiego (SK), wzdłuż granicy rezerwatu: znaki zielone; 1\2h; ok. 1,5km; 200m deniwelacji
Zobacz profil autora
adammak


Dołączył: 17 Sty 2014
Posty: 8
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Warszawa

Nigdy nie odwiedzałem tych terenów, ale widzę, że warto.
Zobacz profil autora
mirek


Dołączył: 27 Maj 2008
Posty: 1963
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: wodzisław śląski

karolina_kon napisał:
Piękne krajobrazy. Latem mam odwiedzić rodzinę, więc z pewnością któryś ze szczytów odwiedzę - mysle, że babia górę.
A może na Babią Górę[b]?
Zobacz profil autora
kornelka7


Dołączył: 29 Paź 2016
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Zobacz profil autora
AnnaLis


Dołączył: 06 Gru 2017
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

adammak napisał:
Nigdy nie odwiedzałem tych terenów, ale widzę, że warto.


warto warto , jest cudownie moje ulubione górki , piękne ale nie wymagające . nie trzeba się "stroić " moja ulubiona to Potrójna często na nią chodzimy ze znajomymi . Babiej chyba nie trzeba rekomendować Smile
Zobacz profil autora
eufrat


Dołączył: 17 Lut 2020
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Piękne widoki!!
Zobacz profil autora
włóczykij


Dołączył: 29 Lip 2016
Posty: 914
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: śląsk

Chopie daj se siana,tu już nawet reklamiarze nie zaglądają.
Zobacz profil autora
pawelw


Dołączył: 06 Kwi 2021
Posty: 89
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

A ja teraz tam byłem, w ten weekend. Bajka Very Happy
Zobacz profil autora
Opisy szczytów
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu