Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
[fb] Beskid Śląsko - Morawski. Łysa Góra
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

Inspirowany poszukiwaniami śladów Beskidenverein oraz chęcią zobaczenia bliskiego Beskidu w którym jeszcze nie byłem wybrałem się wczoraj z bratem i Teresą na najwyższy szczyt tego pasma - Łysą Górę (Lysa Hora) - 1324 m n.p.m.

W Beskidzie Śląsko-Morawskim charakterystyczne są ostre podejścia - z doliny od razu na ponad 1000 metrów. wczoraj w 2,5 godziny mieliśmy 800 metrów podejścia.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zbiornik wodny Sance. prezentuje się bardzo sympatycznie - zastanawiam się, co mieści się w obiekcie położonym na środku zbiornika... prowadzi do niego długa kładka, a wejście strzeżone jest drutem kolczastym.

[link widoczny dla zalogowanych]
przełęcz pod Czuplem - w oddali nasz cel z charakterystyczną wieżą telewizyjną.


[link widoczny dla zalogowanych]
Widok z miejsca tuż przed Łysą Górą. najwyższa góra na prawo to Smrek - ponad 1200 metrów (podejście chyba będzie jeszcze ostrzejsza niż na Łysą Górę). pośrodku najniższa góra wyłaniająca się z nad lasu to Czupel (ok. 950), który mijaliśmy idąc szlakiem. na lewo wspomniany już zalew.

[link widoczny dla zalogowanych]
Szczyt już coraz bliżej...


Ostatnio zmieniony przez Pudelek dnia Nie 19:51, 20 Maj 2007, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

[link widoczny dla zalogowanych]
wieża telewizyjna na szczycie ma dość osobliwy wygląd - mówiąc delikatnie. dzięki temu jest widoczna z bardzo daleka, także z polskiego Śląska. kamienny budynek po prawej to Kamienny Dom - jedyna pozostałość po kompleksie schroniska, jaki ocalał do dnia dzisiejszego. Wybudowało go Beskidenverein w 1933, natomiast dwa inne, drewniane budynki spłonęły w latach 70-tych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Bufet stojący na ruinach spalonego schroniska... jak widać stonki ci tam dostatek Confused - większość to rowerzyści, bo na szczyt prowadzi też wygodna, asfaltowa droga.


[link widoczny dla zalogowanych]
widok ze szczytu w kierunku północnym. za górami Frydek-Mistek


[link widoczny dla zalogowanych]

i serenada do szyszki na koniec wędrówki



Ostatnio zmieniony przez Pudelek dnia Nie 16:52, 20 Maj 2007, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
mateusz_j


Dołączył: 25 Sie 2006
Posty: 273
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: bielsko-b

O fajnie, też mnie zawsze intrygowała tamta część Beskidu Śląskiego.

Wypad kilkudniowy? Z jakiej miejscowości uderzaliście?

PS. A barak na górze nadzwyczaj stylowy, nie powiem Wink


Ostatnio zmieniony przez mateusz_j dnia Nie 16:53, 20 Maj 2007, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

nie, nie - to jeden dzień - ruszaliśmy z okolic Ostravicy, gdzieś 10 kilometrów od Frydka Mistka

nota bene - Beskid Śląski to był do 1968, obecnie jest to osobne pasmo Beskid Śląsko-Morawski
Zobacz profil autora
t_ziolo


Dołączył: 09 Maj 2007
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Łodygowice

ładne fotki i ciekawe widoki.

mateusz_j to kiedy ruszamy na szlak? to juz kolejny planowany.. Smile
Zobacz profil autora
Bazyliszek76


Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 416
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Z Podbeskidzia

Bylem,bardzo dawno temu,ale nie tam,tylko na Wielkim Jaworniku czy jakoś tak,dokladnie nawet nie pamiętam Smile
Ale trzeba będzie nadrobić zaleglości,szczególnie ,że to bardzo blisko Cool
Zobacz profil autora
ecowarrior


Dołączył: 27 Sty 2007
Posty: 1461
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Zdzieszowice

Ładne fotki i trafiliście w pogodę...powiedz mi, jak wygląda stan oznakowania szlaków w tamtych rejonach...??
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

szlak, którym myśmy szli wyglądał całkiem nieźle... generalnie czasem rzadko znaki, ale w newralgicznych punktach są - niekiedy jednak sporo mniejsze niż w Polsce i trzeba wzrok wysilać...

co do tej wycieczki mieliśmy dwa ciekawe zdarzenia: najpierw szukamy pieczątki... widzę, że jakiś facet lata między stolikami z pieczątką i nalepia je wszystkim, kto chce. myślę sobie: może tu takie zwyczaje, że pieczątki się pożycza w tłum? no to podchodzę ze swoimi książęczkami i proszę o wbicie, a ten oczy wybałusza na mnie. w końcu się roześmiał i wszyscy dookoła, ale mi przybił... okazało się, że to pieczątki własne tego faceta, który organizował jakąś wycieczkę rodzinną Very Happy później się bardzo zainteresował pieczątkami mojego brata, szczególnie z Szyndzielni - nie bardzo wiedział, gdzie to jest Wink

inne zdarzenie, może mniej zabawne. siedzimy w jednym z tych bufetów i ide zamawiać jedzenie. proszę o spagetti z serem (chcieliśmy zasmażany syr, ale to nie jest specjał z tych rejonów, wiec go nie było), a babka się pyta bez czego te spagetti. zdębiałem, a ta się zaczęła śmiać, że ona nas rozumie, a my ich nie - oczywiście cała kolejka w śmiech. pokazuję, że jedno spagetti takie, drugie takie i proszę jeszcze o jakąś potrawę meksykańską dla brata. ta kiwa głową, ano, ano - zapłaciłem i czekamy. spagetti dostaliśmy szybko, meksykańskiej potrawy coś nie widać... po 20 minutach brat idzie do okienka się o nią spytać, a ta z oburzeniem: "przecież tego nie zamawialiście" Exclamation no, widać jak nas zrozumiała, mimo, że nie dość iż wyraźnie mówiłem co chcę to jeszcze pokazywałem Neutral
Zobacz profil autora
[fb] Beskid Śląsko - Morawski. Łysa Góra
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu