Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Przeczytane
Piotrek
Administrator

Dołączył: 21 Kwi 2006
Posty: 5888
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Żywiec/Sienna

Taki oto artykulik znalazłem w internecie;

"Zbyt szeroka droga bezprawia.
Łamanie prawa przy planowaniu rozwoju turystycznego w Gminie BrennaW dniu 22 maja o godz. 11.30 na cieszyńskim rynku (koło fontanny) zostanie zorganizowana konferencja prasowa. Serdecznie zapraszamy.

Domagamy się od Starostwa Powiatowego w Cieszynie wyciągnięcia konsekwencji zniszczenia przyrody przez budowę nielegalnej drogi na górę Kotarz.
Domagamy się renaturalizacji wylesionego terenu i wstrzymania przez gminę Brenna prac planistycznych zmierzających do zniszczenia bezcennej przyrody Kotarza, które skutkować będzie wylesieniem ponad 27 hektarów lasu.
Przyroda góry Kotarz jest bezcennym skarbem ziemi cieszyńskiej - należy ją bezwzględnie chronić.

Wybudowana droga i planowana inwestycja na górze Kotarz w Brennej napotyka na silny sprzeciw lokalnych społeczności. Według inwestora, przeznaczona jest ona do prowadzenia gospodarki leśnej. Powinna więc zgodnie z prawem mieć 4 metry szerokości, tymczasem jej szerokość dochodzi do 15 metrów i ewidentnie będzie stanowiła element infrastruktury narciarskiej. Zniszczono pas lasu, a ponad to w planach zakłada się wylesienia ponad 27 hektarów!

Lasy Kotarza to obszar wyjątkowo cenny przyrodniczo, część Parku Krajobrazowego, lasy wodo- i glebochronne. To obszar chroniony na mocy Dyrektywy Siedliskowej Wspólnoty Europejskiej jako ważne miejsce bytowania i migracji wilka oraz wielu innych bardzo rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt (puszczyk uralski, dzięcioł trójpalczasty, nietoperze itd.). Szczyt Kotarza to wielkie i malownicze osuwisko z licznymi odsłoniętymi skałami i jaskiniami.
W miejscu, gdzie przebiegać miałyby trasy narciarskie, rośnie druga co do wielkości jodła w Polsce! Hala Jaworowa, pod szczytem Kotarza, uznana została za najcenniejszy przyrodniczo obszar Brennej, a wszyscy turyści znają Halę, jako wspaniały punkt widokowy.

Powstały plan rozwoju turystycznego Brennej niszczy jej największe atrakcje. Co więcej, realizacja tego planu od początku obarczona jest brakiem respektowania krajowego i wspólnotowego prawa ochrony przyrody oraz głosu lokalnych społeczności. W dniu 21 maja Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot wniosło do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w związku z faktem nielegalnie poszerzonej drogi i złożyła wniosek o ściganie, Nadleśnictwo Ustroń stwierdziło nieprawidłowości, Zarząd Parku Krajobrazowego wskazuje, że planowana inwestycja stacji narciarskiej naruszy walory przyrodnicze i krajobrazowe obszaru objętego ochroną prawną.
Ekologiczne organizacje społeczne - Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, Stowarzyszenie dla Natury Wilk i Górecki Klub Przyrodniczy z Brennej wskazują, iż w trakcie realizacji inwestycji złamanych zostanie szereg artykułów prawnych w zakresie ochrony przyrody, planowania przestrzennego i bezpieczeństwa ludzi. Wniosły swe uwagi i zastrzeżenia do władz gminy Brenna, które przez te władze zostały odrzucone bez podania przyczyn.

Gmina nie posiada pełnej dokumentacji, ani zgody odpowiednich organów potrzebnych do legalizacji planów inwestycji, oraz nie liczy się z krajowym i wspólnotowym prawem ochrony przyrody. Stacja narciarska miałaby powstać na obszarze chronionym, stanowić będzie bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, ze względu na fakt lokalizacji jej na terenach osuwiskowych. Opłakane skutki budowy na osuwisku widać na przykładzie inwestycji skoczni narciarskiej w Wiśle-Malince.
- "Będziemy domagać się od władz samorządowych powiatu cieszyńskiego przestrzegania prawa oraz liczenia się z głosem mieszkańców" - mówi Iwona Kukowka ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot."
Zobacz profil autora
Bazyliszek76


Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 416
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Z Podbeskidzia

Szkoda by było tych pięknych rejonów,szczególnie hala Jaworowa to naprawde piękne miejsce i dość nietypowe i mało uczęszczane jak na BŚ Confused
Zobacz profil autora
tmk


Dołączył: 18 Gru 2006
Posty: 16
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: śląsk cieszyński/kraków

taką mamy niestety smutną rzeczywistość, ludzie którzy mieszkają w górach w przeważającej większości mają gdzieś czy jakiś wilk czy inny dzięcioł sobie łazi czy lata po lesie, a kiedy jeszcze ktoś pokaże im coś z czego mają być duże pieniądze to już w ogóle porażka, klapki na oczy, niczego innego nie widzą, a jak ktoś mówi o ochronie przyrody - to źli ludzie chcą im miliony zabrać (btw po tegorocznej zimie opłacalność stacji narciarskiej jest trochę niepewna;). Oni mają góry cały czas i niewiedzą jak to jest mieszkać w dużym mieście, gdzie hałas jest przez kilkanaście godzina na dobę...A najbardziej wkurza mnie to, że przepisy prawa swoje, a ludzie swoje..skoro coś jest niezgodne to dlaczego nie ma reakcji powiatu czy innych władz..
Zobacz profil autora
Makuć


Dołączył: 13 Lut 2007
Posty: 551
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków / Nowa Huta

tmk napisał:
A najbardziej wkurza mnie to, że przepisy prawa swoje, a ludzie swoje..skoro coś jest niezgodne to dlaczego nie ma reakcji powiatu czy innych władz..


Nie ma reakcji bo to wszystko są pociotki i dziesiąta woda po kisielu ale jednak rodzina... a jak tu rodzinie nie pomóc skoro jeszcze się wzbogacić można Wink
Zobacz profil autora
Bazyliszek76


Dołączył: 27 Kwi 2006
Posty: 416
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Z Podbeskidzia

No i pewnie miejscowe władze lokalne ostrzą sobie zęby na niemałe zyski z turystyki narciarskiej,a przecież wiemy,że rządza pieniądza niektórych ludzi nie powstrzyma przed niczym Twisted Evil
Zobacz profil autora
Przeczytane
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu