Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
= Pieniny: trasa turystyczna dla niepełnosprawnych =
KATRIN____


Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Beskid Mały

W rezerwacie przyrody Biała Woda w Pieninach (Małopolska) otwarto w niedzielę trasę turystyczną przystosowaną dla osób niepełnosprawnych. Szlak ma 2400 metrów. Według leśników, którzy zorganizowali trasę, to dopiero początek otwierania polskich gór dla niepełnosprawnych.

Trasa biegnąca malowniczą doliną potoku Biała Woda została utwardzona i wyrównana. Nad potokiem, wijącym się w wapiennym wąwozie, zbudowano też cztery kładki o długości od 9 do 12 metrów. Dzięki nim trasę można pokonać na wózku inwalidzkim. Przystosowanie blisko 2,5-km odcinka szlaku kosztowało ponad 200 tys. zł.

"Pomysł zrodził się z potrzeby, bo mieliśmy telefony i prośby, czy nie dałoby się czegoś zrobić dla osób niepełnosprawnych. Przecież przystosowujemy dla niepełnosprawnych duże miasta, instytucje publiczne. A to miejsce w Pieninach jest predysponowane do tego, choćby dlatego, że nie ma tu dużych spadków" - powiedział PAP nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko, Olaf Dobrowolski.

"Atutem trasy jest to, że w niektórych fragmentach jest ona jakby powtórzeniem wysokich partii Pienińskiego Parku Narodowego, gdzie na wysokość ponad 800 metrów osobie niepełnosprawnej byłoby bardzo trudno się dostać, a tutaj będzie mógł to zobaczyć" - dodał.

Według leśników, trasa dla niepełnosprawnych w rezerwacie Biała Woda jest pierwszym tego rodzaju ułatwieniem w terenie górskim w skali kraju.

"Oddanie tego niewielkiego fragmentu Pienin turystom niepełnosprawnym, by mogli bezpośrednio obcować z przyrodą, jest jak uchylenie ciężkich wrót niemocy. Ale skoro już je trochę uchyliliśmy, to teraz można już będzie iść tylko do przodu. Trzeba budować kolejne takie trasy. To początek otwierania piękna polskich gór dla osób niepełnosprawnych" - zapewnił dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Jan Kosiorowski.

Rezerwat Biała Woda leży w nadleśnictwie Krościenko, na terenie leśnictwa Jaworki. Został ustanowiony w 1963 r. Zajmuje powierzchnię 33,2 ha. Charakteryzuje się niepowtarzalnymi walorami krajobrazowymi, licznymi osobliwościami przyrody żywej i nieożywionej.PAP
Zobacz profil autora
turystykon


Dołączył: 06 Cze 2007
Posty: 1279
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Rajcza

To się leśnicy postarali. Jak można i niepełnosprawnym umożliwić pobyt w pięknych zakątkach Polski, to dlaczego tego nie robić?
Bardzo mądre przedsięwzięcie.
Zobacz profil autora
WojtekB


Dołączył: 16 Kwi 2006
Posty: 2690
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

W Słowackich Tatrach (w tych partiach niższych) też się dzieje podobnie. Nawet bardzo mocno to było przez słowackie media nagłośnione (jak ktoś chce poczytać to zapraszam na [link widoczny dla zalogowanych] i tam łatwo znajdziecie odpowiednie łącza Smile )
Zobacz profil autora
Pieniny udostępnione niepełnosprawnym
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu