Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
konkurs
krusiek


Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: krakow--myslenice

Chociaż kiedy powstała i z "jakiej" okazji ??????

ja tak jak Pudelek/poprzednio/ napewno tam nie byłem...
Zobacz profil autora
Stan48


Dołączył: 05 Gru 2006
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Myślenice

Odpowiedź na pytanie 10: Schronisko PTTK na Leskowcu.
Odpowiedź na pytanie 11: Obelisk poświęcony papieżowi Janowi Pawłowi II na Przełęczy Lipnickiej na Polanie Krowiarki.

Prawidłowej odpowiedzi na pytanie 10 udzielili: Bazyliszek 76, ewa, Gar, Jaro, kmusial, krusiek, Makuć, Pete, Piotrek, Pudelek, Sławek, xaga


Prawidłowej odpowiedzi na pytanie 11 udzielili: Bazyliszek76, ewa, Jaro, kmusial, krusiek, Pete, Pudelek

Punktacja:

11 pkt: Bazyliszek76, Jaro, Pete,
10,5 pkt: ewa,
10 pkt: Gar,
9,5 pkt: kmusial,
9 pkt: krusiek, xaga,
7 pkt: Piotrek,
6 pkt: Makuć, Pudelek,
4 pkt: marol, Sławek
1 pkt: keraj, menelkij,
0,5 pkt: Wojtek
Zobacz profil autora
Stan48


Dołączył: 05 Gru 2006
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Myślenice

Historia schroniska na Leskowcu

W 1926 roku w Wadowicach powstało Koło Oddziału Babiogórskiego w Żywcu Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Pierwszą poważną i jak się okazało bardzo trafną inwestycją wadowickiego Koła była budowa schroniska. Wiosną 1932 roku wykupiono od jednego z gospodarzy ze wsi Targoszów podszczytową część hali na Jaworzynie. W 1933 roku w ciągu zaledwie trzech miesięcy wybudował schronisko cieśla z Targoszowa Jan Bargiel. Koszt budowy wyniósł 12 000 złotych, na które składały się dotacje własne Koła PTT w Wadowicach oraz Zarządu Głównego PTT. Oddział PTT w Żywcu przekazała dla obiektu część wyposażenia ze schroniska na Markowych Szczawinach. Budowę schroniska nadzorował osobiście Czesław Panczakiewicz. Uroczyste otwarcie obiektu miało miejsce 3 września 1932 roku, a inauguracja pierwszego sezonu narciarskiego niespełna dwa miesiące później - 1 listopada. 3 września 1933 roku poświęcenia schroniska dokonał ks. Edward Zacher, katecheta Karola Wojtyły i przyszłego papieża Jana Pawła II. "Pod szczytem drewniany domek na podmurowaniu, zupełnie prosty i zwyczajny, nie chorujący na stylowość. To było pierwsze w tej części Beskidu Małego schronisko" - tak wspominał swą obecność na otwarciu Władysław Krygowski, działacz PTT. Ponieważ schronisko "pękało w szwach" w 1934 roku dobudowano do niego jadalnię i powiększono kuchnię.

Pierwszym gospodarzem schroniska, od 1932 do 1938 roku był Franciszek Byrski. Po nim przyszedł Jan Targosz z żoną i prowadził go do 1945 roku. W czasie okupacji funkcjonowanie schroniska podlegało bielskiemu towarzystwu "Beskidenverein". Wycofujące się w 1945 roku oddziały Volkssturmu, mające za zadanie spalić schronisko, zostały przez gospodarza tak uraczone bimbrem, że "zapomniały" schroniska podpalić. Nie było to jedyne schronisko w Beskidach uratowane w ten sposób. W 1946 roku krótko gospodarzem schroniska był Stefan Bargiel, a po nim od 1947 roku Jan Rzycki z żoną. W latach 1955-58 schronisko prowadził Wiesław Szafrański z żoną, a po nich przejął je Władysław Korzeń, prowadząc go do 1970 roku. Najdłużej dotąd gospodarzami byli Maria i Kazimierz Malarzowie - do 1996 roku. Od tego roku gospodarzą na Leskowcu Halina i Jan Lizakowie. Obecni gospodarze gruntownie wyremontowali i rozbudowali schronisko, przystosowując go do zwiększającego się w tym rejonie ruchu turystycznego, a obsługę turystów dostosowali do ich również rosnących wymagań.
Zobacz profil autora
Stan48


Dołączył: 05 Gru 2006
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Myślenice

Na Przełęczy Lipnickiej zwanej też niekiedy Krowiarkami (właściwie jest to Polana Krowiarki. Nazwa polany pochodzi od kobiet zwanych krowiarkami, które wypasały tu krowy) w 1997 roku z inicjatywy księży z Zubrzycy ustawiono skromny obelisk upamiętniający pobyt Karola Wojtyły, który jako junak Junackiego Hufca Pracy po maturze w 1938 roku pracował przy budowie Drogi Karpackiej.
Zobacz profil autora
Stan48


Dołączył: 05 Gru 2006
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Myślenice

Pytanie 12: Podaj długość i przebieg Małego Szlaku Beskidzkiego (wymień conajmniej 5 szczytów przez które prowadzi.

I ulubione przez Was Smile
Pytanie 13: Gdzie znajduje się ten krzyż?

[link widoczny dla zalogowanych]

Na odpowiedzi czekam na priv do czwartku 8-go marca do godz. 18:00
Zobacz profil autora
Stan48


Dołączył: 05 Gru 2006
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Myślenice

Zachęcam do udziału w konkursie.
Do końca kwietnia ukażą się jeszcze 32 pytania, a więc jest jeszcze możliwość zdobycia 32 punktów.
To może jeszcze przewrócić klasyfikację, choć czołówka powoli się krystalizuje:
11 pkt: Bazyliszek76, Jaro, Pete,
10,5 pkt: ewa,
10 pkt: Gar,
9,5 pkt: kmusial,
9 pkt: krusiek, xaga,

Jeszcze wszystko jest możliwe. walczcie, bo warto Smile
Zobacz profil autora
Pete


Dołączył: 18 Paź 2006
Posty: 1506
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Chełm Śląski/Kraków

Pierwszy raz taki krzyż na oczy widzę !!! Smile
Zobacz profil autora
Stan48


Dołączył: 05 Gru 2006
Posty: 402
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Myślenice

Pete napisał:
Pierwszy raz taki krzyż na oczy widzę !!! Smile


Czyli uzmysłowiłeś sobie ile jeszcze przed Tobą Smile
Zobacz profil autora
konkurs
krusiek


Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: krakow--myslenice

Pete---"ja toże" ale krzyż ładny
gogluje i nic---musi to być coś nowego
ale nam Stan --dowalił ??????????/
Zobacz profil autora
KATRIN____


Dołączył: 05 Lis 2006
Posty: 324
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Beskid Mały

Stan ....dzięki za zaproszenie do konkursu ... ale to już za póżno ....
poczekam na nowe konkursy Smile
oj nie łatwe sa te pytania a zwłaszcza to ostatnie
Zobacz profil autora
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

Katrin, włącz się... ja też już nie mam szans na wygraną, ale każdy punkcik cieszy Smile
Zobacz profil autora
ewa


Dołączył: 15 Cze 2006
Posty: 129
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowy Sacz/Rabka

Pudelek napisał:
Katrin, włącz się... ja też już nie mam szans na wygraną, ale każdy punkcik cieszy Smile

Racja, kazdy punkcik cieszy, bo potwierdza, ze jednak jak jesteś w górach to nie patrzysz tylko pod nogi ale poznajesz okolicę. U mnie powstał "komitet konsultacyjny" w osobie męża i syna a przy ostatnim pytaniu pomogła koleżanka. . A konkurs wciąga ... najbardziej dłuzy się czas oczekiwania na nowa zagadkę Very Happy .
Zobacz profil autora
konkurs
krusiek


Dołączył: 29 Sty 2007
Posty: 42
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: krakow--myslenice

oj mnie sie ostatnio nie dluzylo--bałem sie ze czasu braknie--ale po pewnych konsultacjach udało mi sie wreszcie znalesc "ten piekny krzyżyk"
Zobacz profil autora
Gar


Dołączył: 19 Kwi 2006
Posty: 400
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Ruda Śląska

ewa napisał:
U mnie powstał "komitet konsultacyjny" w osobie męża i syna a przy ostatnim pytaniu pomogła koleżanka

Stan podziel Ewie zdobyte punkty przez 4 Będzie sprawiedliwie Laughing
Ja nie mam tak dobrze. Żona rzadko chadza po górach (ale mi nie zabrania, bo wie, że w innym wypadku skończyłby się to rozwodem), a syn jeszcze nie mówi (niecałe 11 miesięcy), więc nic nie podpowie Sad Czyli jak umiesz liczyć licz na siebie
Zobacz profil autora
Asia Pisarek


Dołączył: 31 Sty 2007
Posty: 170
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Śląsk Cieszyński

Very Happy
A ja postanowilam sie przylaczyc, mimo ze jedna czwarta konkursu za nami. Nie mam sie tak dobrze jak Ewa, ale poprosilam o pomoc kogos z czolowki i dostalam taka malutka wskazowke i chyba mam 2 pierwsze malutkie punkciki Smile Dzieki serdeczne, ale pewnie teraz to bede musiala radzic sobie sama Sad
Przynajmnie zagrzalo mnie to do boju Evil or Very Mad
Zobacz profil autora
Wielki Konkurs Beskidzki - II Edycja
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 6 z 18  

  
  
 Odpowiedz do tematu