Forum BESKIDZKIE FORUM Strona Główna


BESKIDZKIE FORUM
"Tak mnie ciągnie do gór..."
Odpowiedz do tematu
Spotkanie prezydentów na Śnieżce
Pudelek
Ogarniacz kuwety

Dołączył: 10 Lis 2006
Posty: 5794
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Oberschlesien, Kreis Nikolei und Kreis Oppeln

Msza św. w intencji ratowników i przewodników górskich oraz rozmowy na temat relacji polsko-czeskich to główne elementy spotkania prezydentów Polski i Czech, Bronisława Komorowskiego oraz Vaclava Klausa, które odbędzie się we wtorek na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy.

Prezydenci wezmą udział we mszy świętej, która odbywa się na Śnieżce co roku, w dniu św. Wawrzyńca - patrona przewodników oraz ratowników sudeckich. Nabożeństwo będą koncelebrowali biskup legnicki Stefan Cichy oraz prymas Czech abp Dominik Duka. Po nabożeństwie zaplanowano rozmowy na temat relacji polsko-czeskich oraz współpracy obu państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Unii Europejskiej oraz NATO - informuje kancelaria prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Wicedyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Przemysław Tołoknow poinformował, że Bronisław Komorowski wjedzie wyciągiem z Karpacza na Kopę, a stamtąd pieszo uda się na szczyt Śnieżki. Prezydentowi ma towarzyszyć m.in. marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz przedstawiciele władz samorządowych. Obaj prezydenci spotkają się na szczycie góry.

- Podejrzewam, że prezydent Klaus tradycyjnie wejdzie na Śnieżkę od strony czeskiej - powiedział Tołoknow i dodał, że Klaus uczestniczy w tych uroczystościach co roku. - Bierze udział we mszy św. i spotyka się z ratownikami, ponieważ w przeszłości był członkiem czeskiego odpowiednika GOPR-u i pełnił dyżury w okolicach Śnieżki - tłumaczył Tołoknow.

Według wicedyrektora w uroczystościach weźmie udział około tysiąca pielgrzymów. Co roku w dzień św. Wawrzyńca na najwyższym szczycie Karkonoszy spotykają się Polacy, Czesi i Niemcy.

Historia spotkania polskich i czeskich polityków na Śnieżce sięga lat 70. XX w. Tu w 1978 r. przedstawiciele polskiego Komitetu Obrony Robotników - Adam Michnik, Jacek Kuroń, Jan Lityński oraz Antoni Macierewicz spotkali się z Vaclavem Havlem i innymi działaczami opozycyjnej czeskiej Karty 77. W latach 80. odbyło się jeszcze kilka takich spotkań. Na najwyższym szczycie Karkonoszy Havel spotykał się również z Lechem Wałęsą. Było to w marcu 1990 r., kilka miesięcy później obaj opozycjoniści zostali prezydentami swoich krajów.

_______
kilka lat temu Gosiewskiego wpychali na górę BORowcy, więc jest postęp Very Happy
Zobacz profil autora
Spotkanie prezydentów na Śnieżce
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)  
Strona 1 z 1  

  
  
 Odpowiedz do tematu